BOTA

Lavrov komenton sanksionet nga Perëndimi: Moska, objektivi i një lufte hibride! Do t’u rezistojmë

22:15 - 14.05.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha të shtunën se Moska ishte objektivi i “luftës totale hibride” nga Perëndimi, por do t’i rezistonte sanksioneve duke krijuar partneritete më të thella me Kinën, Indinë dhe të tjerët.Në një fjalim në ditën e 80-të që kur Rusia pushtoi Ukrainën, Lavrov vuri në dukje breshërinë e sanksioneve të vendosura nga Perëndimi në një përpjekje për të portretizuar Rusinë si objektivin dhe jo si autorin e agresionit.

“Perëndimi kolektiv na ka shpallur luftë totale hibride dhe është e vështirë të parashikohet se sa do të zgjasë e gjithë kjo, por është e qartë se pasojat do të ndjehen nga të gjithë, pa përjashtim,” tha ai.

“Ne bëmë gjithçka për të shmangur një përplasje të drejtpërdrejtë – por tani që sfida është hedhur poshtë, ne sigurisht e pranojmë atë. Ne nuk jemi të huaj për sanksionet: ato ishin pothuajse gjithmonë aty në një formë apo në një tjetër.”

Sanksionet mbi kompanitë kryesore, bankat dhe elitën politike ruse janë vendosur për ta ndëshkuar atë për një luftë që ka vrarë dhjetëra mijëra njerëz dhe ka çrrënjosur miliona, ka ndërprerë tregjet e energjisë dhe ka përkeqësuar një krizë globale ushqimore duke rritur çmimet e grurit. vajrat e gatimit dhe plehrat.

Në fjalimin e tij, Lavrov shpalosi strategjinë mbi të cilën Moska po i mbështet shpresat e saj teksa përpiqet të zbusë goditjen në ekonominë e saj dhe të ndërtojë tregje të reja gjetkë.

Ai përmendi sanksionet, të cilat kanë përfshirë kapjen e gati gjysmës së rezervave valutore të Rusisë prej 640 miliardë dollarësh, si dëshmi se askush nuk është i sigurt kundër shpronësimit dhe “piraterisë shtetërore” dhe nevojës që vendet të pakësojnë mbështetjen ekonomike në Shtetet e Bashkuara. dhe aleatët e saj.

“Jo vetëm Rusia, por edhe shumë të tjerë po reduktojnë varësinë nga dollari amerikan, teknologjia perëndimore dhe tregjet,” tha ai, pa dhënë prova.

Përpjekjet e Perëndimit për të izoluar Rusinë ishin të destinuara të dështonin, tha ai. Marrëdhëniet e Rusisë me Kinën ishin më të mirat që kishin qenë ndonjëherë dhe ajo po zhvillonte një partneritet strategjik të privilegjuar me Indinë.

Sapo u kthye nga një udhëtim në Lindjen e Mesme, ai përmendi gjithashtu rëndësinë e lidhjeve me Egjiptin, Algjerinë dhe vendet e Gjirit, si dhe me Azinë, Afrikën dhe Amerikën Latine.

Në një shembull të një kthese të shkaktuar nga sanksionet në eksporte, Rusia i shiti Indisë dy herë më shumë naftë bruto në dy muajt pas pushtimit të saj të Ukrainës më 24 shkurt sesa bëri në të gjithë vitin 2021, pasi vendet perëndimore shkurtuan blerjet e naftës ruse dhe Rafinerët indianë shfrytëzuan mundësinë për ta blerë atë me një zbritje.

Megjithatë, pavarësisht këmbënguljes së Rusisë se mund të lulëzojë nën sanksione, ekonomia e saj është në rrugën e duhur për t’u tkurrur me diku midis 8.8% dhe 12.4%, sipas një dokumenti të ministrisë së ekonomisë të parë nga Reuters, dhe të mos kthehet në madhësinë e saj para pushtimit përpara vitit 2026.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.