BOTA

Presidenti i Finlandës bisedon me Putin: Ne duam të maksimizojmë sigurinë tonë përmes NATO-s

13:50 - 14.05.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Presidenti i Republikës së Finlandës Sauli Niinisto zhvilloi një bisedë telefonike me Presidentin e Rusisë Vladimir Putin të shtunën, 14 maj 2022.Sipas një deklarate nga Presidenca finlandeze, ai i tha Presidentit Putin se mjedisi i sigurisë së Finlandës kishte ndryshuar rrënjësisht pas kërkesave ruse në fund të vitit 202 1 për të parandaluar anëtarësimin e vendeve skandinave në NATO dhe pushtimin masiv të Rusisë në Ukrainë në shkurt. Presidenti Niinisto i tha gjithashtu Putinit se Finlanda vendosi të ndjekë anëtarësimin në NATO në ditët në vijim.

Ai gjithashtu vuri në dukje se i kishte thënë presidentit Putin që nga takimi i tyre i parë në 2012 se çdo komb i pavarur synon të maksimizojë sigurinë e tij. “Kjo po ndodh tani “, tha Finlanda në një deklaratë, duke shtuar: “Duke u anëtarësuar në NATO, Finlanda po forcon sigurinë e saj dhe po merr përgjegjësinë. Nuk largohet nga askush tjetër. Gjithashtu, në të ardhmen Finlanda dëshiron të kujdeset për çështjet që do të lindin nga fakti se është një fqinj i Rusisë në mënyrën e duhur”.

Presidenti Niinisto tha: “Biseda ishte e drejtpërdrejtë dhe u zhvillua pa polemika. Shmangia e tensioneve u konsiderua e rëndësishme”.

Presidenti Niinistö përsëriti shqetësimin e tij të thellë për vuajtjet njerëzore të shkaktuara nga lufta e Rusisë në Ukrainë dhe theksoi nevojën urgjente për paqe. Ai gjithashtu përcolli mesazhe për sigurimin e evakuimit të civilëve të dorëzuara në fillim të asaj jave nga Presidenti Volodymyr Zelensky.

Vlen të theksohet se komunikimi telefonik është kërkuar nga Finlanda.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.