AKTUALITET

E vrau për porosi të mafies greke? Zbulohet ekzekutimi i shqiptarit ne 2014, në kërkim Ralf Feruku

21:27 - 22.05.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Prokuroria e Athinës ka proceduar penalisht një nga “kontratat e vdekjes” të pazbardhura në fushën e krimit të organizuar, siç zbulohet nga “To Vima tis Kyriakis”, pa u bërë publike asgjë. Ky është shpërthimi vdekjeprurës i bombës në dhjetor 2014 ndaj një makine Smart, e cila nisi në Attiki Odos dhe nga i cili mbeti i vrarë një kriminel shqiptar 35-vjeçar dhe u plagos rëndë partnerja e tij.
Me organizimin e sulmit vrasës që i atribuohet një 46-vjeçari shqiptar dhe që i atribuohet “mafias” greke, rezulton se është deportuar në shtetin fqinj. Megjithatë, ai mohon çdo akuzë. Në të njëjtën kohë, theksohet se krimi i organizuar në familje mund të marrë një goditje të madhe nga një magnet i vogël i amortizuar në motorin e përdorur nga autorët e vrasjes së tij.

Shpërthimi në Smart ndodhi pak pas orës 19:00, të hënën, më 29 dhjetor, në kilometrin e 50.5 të Attiki Odos, ndërsa 35-vjeçari ka transportuar partneren e tij shqiptare në aeroport. Hetimi i Laboratorëve të Mjekësisë Ligjore gjeti eksploziv në kraterin e shkaktuar nga shpërthimi në rrugën Attiki Odos, por nuk u konstatua nëse ishte një bombë me mekanizëm sahati apo një shpërthim me telekomandë. Në shtëpinë e të huajit të vrarë në Ag. Dimitrios u gjetë pistoleta, një revole, 103 fishekë dhe një granatë.

Ai kishte punuar më parë në agjencitë ligjzbatuese për trafik droge, armësh dhe njerëzish, ndërsa u arrestua në vitin 2004 në Selanik dhe u dënua me tetë vjet burg. Ai u lirua katër vjet më vonë nga burgu i Larisës. Gjithashtu u konstatua se 35-vjeçari pretendonte se punonte në lokale nate si portier si mbulesë për aktivitetet e tjera. Në maj 2021, EL.AS. përfundoi hetimet për vrasjen dhe dorëzoi dosjen e Prokurorisë së Athinës, e cila e procedoi penalisht pas disa muajsh 46-vjeçarin, bazuar në dëshmitë se ishte ai që kishte përdorur SMART një natë më parë dhe disa indicie të tjera.

46-vjeçari që mohon çdo përfshirje është akuzuar në të kaluarën për dy vrasje në Pire dhe në një burg në Kretë, pjesëmarrje në një përleshje me bashkatdhetarët jashtë një klubi, një biznesmen i vrarë në vitin 2019. Përveç kësaj, ai është akuzuar për vrasjen e bashkatdhetarit të tij në vitin 2017 në Glyfada, por ai u shpall i pafajshëm.

Kush është Ralf Feruku?

Ralf Feruku u arrestua nga policia në 29 janar 2021 në Lamia në një automjet të blinduar ku ndodhej në shoqërinë e Alket Rizait, i cili kishte dalë për pak ditë me leje nga burgu. Në momentin e kapjes, policia zbuloi se ndaj Ferukut rëndonte një urdhër arresti si i dyshuar për bashkëpunim në vrasjen e Roland Shembitrasit dhe Gjergji Kapajt në “Joy Bar” në Glifadha në 8 tetor 2017. Pas arrestimit, Feruku u mbajt në burg deri në 12 prill 2021 kur u lirua me urdhër të prokurorit pa asnjë masë sigurimi dhe u deportua në Shqipëri.

Feruku për herë të parë ka rënë në pranga në vitin 1997 për vrasjen e një greku në Pire por u dënua vetëm 5 vjet burg pasi vrasja u cilësua në kushtet e vetëmbrojtjes. Gjate qëndrimit në burgun e Kretës, ne vitin 1999 u dyshua bashkë me disa bashkëvuajtës të tjerë për vrasjen e një të burgosuri tjetër por më vonë u shpall i pafajshëm.

Ai dyshohet se tre vite më parë ka marrë pjesë në një shkëmbim zjarri jashtë një mini kazinoje në zonën e Patisias. Për këtë ngjarje akuzohen edhe disa policë, të cilët u përplasën me armë me civilë për çështje të paligjshme. Gjithashtu në 2015 ai u akuzua si pjesëmarrës në një grup gjobvënësish në Athine, Iliupoli etj.

Mësohet se ai ka mohuar vrasjen e Roland Shembitrasit dhe plagosjen e Gjergji Kapaj duke u shprehur se ishte mik i Rolandit dhe klient i lokalit “Joy Bar”. Ai u shpreh se vrasjen e kanë kryer të tjerë persona që nuk ishin të maskuar dhe se mes tyre dhe viktimës kishte një zënkë para vrasjes.

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.