BOTA

Një ndër aleatë më strategjik të ish Bashkimit Sovjetik i bashkohet Ukrainës: Nëse Putini mposhtet, Lukashenko do të mposhtet

13:33 - 22.05.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Bjellorusët janë ndër ata që i janë përgjigjur thirrjes së presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy që luftëtarët e huaj të shkojnë në Ukrainë dhe t’i bashkohen Legjionit Ndërkombëtar për Mbrojtjen Territoriale të Ukrainës. Dhe vullnetarët i janë përgjigjur kësaj thirrjeje, duke pasur parasysh aksionet e larta në një konflikt që shumë njerëz e shohin si një betejë qytetëruese që vendos diktaturën kundër lirisë.
Për bjellorusët, të cilët i konsiderojnë ukrainasit një komb vëllezër, aksionet janë veçanërisht të larta. Trupat ruse përdorën territorin bjellorus për të pushtuar Ukrainën në fillim të luftës dhe Lukashenko i ka qëndruar publikisht aleatit të vjetër, presidentit rus Vladimir Putin, duke e përshkruar atë si “vëllanë e tij të madh”. Rusia, nga ana e saj, ka pompuar miliarda dollarë për të mbështetur ekonominë e stilit sovjetik të Lukashenkos, të kontrolluar nga shteti, me energji dhe kredi të lira.

Dobësimi i Putinit, besojnë vullnetarët bjellorusë, do të dobësonte gjithashtu Lukashenkon, i cili ka mbajtur pushtetin që nga viti 1994, dhe do të krijonte një hapje për të rrëzuar qeverinë e tij shtypëse dhe për të sjellë ndryshime demokratike në kombin me afro 10 milionë banorë.

Për shumë nga bjellorusët, baza e tyre është Polonia, një vend përgjatë krahut lindor të NATO-s që kufizohet me Bjellorusinë dhe Ukrainën dhe që u bë një strehë për disidentët bjellorusë pro-demokracisë përpara se të bëhej një vend për refugjatët e luftës nga Ukraina.

Disa nga luftëtarët janë tashmë në Poloni, dhe disa kalojnë vetëm për një kohë të shkurtër në tranzit në rrugën e tyre për në Ukrainë.

“Ne e kuptojmë se është një udhëtim i gjatë për të çliruar Bjellorusinë dhe udhëtimi fillon në Ukrainë,” tha Vadim Prokopiev, një biznesmen 50-vjeçar që dikur drejtonte restorante në Minsk. Ai u largua nga vendi pasi u përhap një thashetheme se do të arrestohej pasi tha publikisht se qeveria nuk po bënte mjaftueshëm për bizneset e vogla.

“Kur lufta në Ukrainë të përfundojë përfundimisht, lufta jonë sapo do të fillojë. Është e pamundur të çlirohet vendi i Bjellorusisë pa dëbuar trupat fashiste të Putinit nga Ukraina”, tha ai.

Prokopiev drejton një njësi të quajtur “Pahonia” që ditët e fundit ka trajnuar rekrutët. Associated Press e intervistoi atë teksa mbikëqyrte një stërvitje që përfshinte gjuajtjen me pistoleta dhe armë të tjera në makina të vjetra në simulime të skenarëve të luftës. Ata po trajnoheshin nga një ish-polic polak, i cili tani është një instruktor privat i qitjes.

Prokopiev dëshiron që njerëzit e tij të fitojnë përvojë kritike në betejë dhe ai shpreson se një ditë së shpejti do të hapet një dritare mundësish për ndryshime demokratike në Bjellorusi. Por ai thotë se do të kërkojë që luftëtarë si ai të jenë të përgatitur dhe që anëtarët e forcave të sigurisë në Bjellorusi të kthehen kundër Lukashenkos.

Protestat masive në rrugë kundër zgjedhjeve të vitit 2020, të konsideruara gjerësisht si mashtruese, u përballën me një goditje brutale, duke çuar në besimin e Prokopievit se atje nuk mund të pritet asnjë “revolucion kadife”.

  1. “Pushteti nga Lukashenko mund të merret vetëm me forcë,” tha ai.

Të shtunën, një grup burrash me një njësi tjetër, Kastus Kalinouski, u mblodhën në Varshavë në Shtëpinë e Bjellorusisë, ku grumbulloheshin çanta gjumi, dyshekë dhe pajisje të tjera të lidhura me Ukrainën. Ata u ulën së bashku, duke biseduar dhe duke ngrënë çokollatë dhe kafe ndërsa përgatiteshin për t’u vendosur në Ukrainë më vonë gjatë ditës. Shumica nuk donin të intervistoheshin për shkak të shqetësimeve për sigurinë e tyre dhe atë të familjes në shtëpi.

Njësia, e cila nuk është zyrtarisht nën Legjionin Ndërkombëtar të Ukrainës, u emërua pas liderit të një kryengritjeje anti-ruse në shekullin e 19-të, i cili shihet si një hero kombëtar në Bjellorusi.

Një i gatshëm për të përshkruar motivet e tij ishte një 19-vjeçar, Ales, i cili jeton në Poloni që nga viti i kaluar. Ai u largua nga Bjellorusia pasi shërbimi i sigurisë së vendit, ende thirri KGB-në, e ndaloi dhe e detyruan të denonconte një grup të rezistencës kundër Lukashenkos në një video-incizim. Atij iu tha se do të burgosej nëse nuk zbatonte.

I veshur tërësisht në të zeza nga një xhup me kapuç te çizmet e tij, ai pranoi se ndihej nervoz kur erdhi momenti për të shkuar në Ukrainë. Ai kurrë nuk kishte marrë ndonjë trajnim ushtarak, por do ta merrte atë sapo të mbërrinte në Ukrainë. Por se sa dhe ku do të vendosej, ai ende nuk e dinte.

Ai tha se do të luftonte jo vetëm për të ndihmuar Ukrainën, “por për ta bërë Bjellorusinë të pavarur”. Ai tha se ishte gjithashtu e rëndësishme për të që njerëzit të kuptojnë se populli bjellorus është shumë i ndryshëm nga qeveria e Lukashenkos.

Është një mision i rrezikshëm, dhe disa nga vullnetarët e njësisë Kastus Kalinouski kanë vdekur.

Megjithatë, luftimet në Ukrainë mund të ndihen më pak të rrezikshme sesa të kërkosh t’i rezistosh Lukashenkos në shtëpi, ku shumë aktivistë janë në burg në kushte të vështira.

Organizatori i rekrutëve të Kastus Kalinouski ishte Pavel Kukhta, një 24-vjeçar i cili tashmë luftoi në rajonin Donbas të Ukrainës në vitin 2016, duke pësuar djegie dhe humbje të pjesës më të madhe të dëgjimit në njërin vesh. Ai e përshkroi njësinë e tij si një regjiment, që do të thotë se do të kishte qindra anëtarë, por ai nuk do të jepte numrin e saktë të tij.

Kukhta tha se gjysmëvëllai i tij, Nikita Krivtsov, u gjet i vdekur duke u varur në një zonë të pyllëzuar jashtë Minskut në vitin 2020. Policia ka thënë se nuk kishte prova të lojës së keqe, por Kukhta thotë se ai dhe pjesa tjetër e familjes janë të sigurt se ai ishte vrarë për bashkimin me protestat kundër Lukashenkos.

Por ai këmbënguli se mbështetja e tij për Ukrainën në luftë nuk ka të bëjë me hakmarrjen, vetëm me luftën për ndryshime demokratike.

“Nëse Putini mposhtet, Lukashenko do të mposhtet”, tha ai./APNEWS, Përktheu dhe përshati GAZETA SHQIPTARE.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.