BOTA

Turqi/ Ambasada e SHBA paralajmëron për dhunë policore në protestë – Ministri i Jashtëm turk i zemëruar kritikon ambasadorin

18:47 - 22.05.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Ministria e Jashtme turke i bëri thirrje ambasadorit amerikan se shprehë pakënaqësinë e tij për një paralajmërim të postuar nga ambasada në faqen e saj të internetit në lidhje me ndërhyrjen e mundshme të policisë në një tubim të opozitës në qendër të Stambollit, thanë burime të Ministrisë së Jashtme.
Mijëra njerëz u mblodhën dje në Stamboll për të protestuar kundër dënimit të politikanit të opozitës Chanan Kaftantsioglu për fyerje të presidentit dhe shtetit.

Ambasada e SHBA në Turqi publikoi ​​një paralajmërim në faqen e saj të internetit në 18 maj, duke përmendur ndërhyrjen e mundshme të policisë gjatë demonstratës së opozitës.

Burime të Ministrisë së Jashtme thanë se Ankaraja e kishte informuar ambasadorin Jeff Flake se nuk kishte pretendime në paralajmërimin e SHBA-së për masat e marra nga policia turke gjatë protestave.

Zyrtarët e ambasadës amerikane nuk ishin të disponueshëm për koment.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.