LAJMI I FUNDIT

Metoda e re e mashtrimit në WhatsApp, u mundëson kriminelëve kibernetikë të kenë qasje në llogarinë tuaj

13:30 - 01.06.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Ekspertët e sigurisë kibernetike paralajmëronë përdoruesit e WhatsApp lidhur me ekzistencën e një metode të re të mashtrimit, që nga ana e kriminelëve kibernetikë mund të shfrytëzohet për të marrë përmbajtjet e ndryshme të llogarive të përdoruesve.
Kjo metodë e mashtrimit përdoret nga kriminelët kibernetikë që mund të anashkalojnë opsionet e integruara të sigurisë në WhatsApp, ku më pas mund të hyjnë në llogarinë e përdoruesit të WhatsApp dhe ai të mos e vërej këtë.

Këtë “lëshim” në aspektin e sigurisë e ka zbuluar kompania CloudSEk, e për ekzistencën e këtij lloji të mashtrimit ka paralajmëruar përdoruesit përmes një kumtese në Facebook.

E lidhur me këtë deri më tani nuk janë deklaruar nga kompania, që ka miliona përdorues në mbarë botën.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.