AKTUALITET

Punëdhënësi – spiun/ Tesla punësoi një kompani për të monitoruar punonjësit e saj

08:31 - 05.06.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Në 2017-2018, ndërsa disa punonjës të Tesla-s po përpiqeshin të krijonin një sindikatë në uzinën e kompanisë në Fremont, Kaliforni, Elon Musk punësoi një firmë konsulence, MWW PR, për t’i spiunuar.
Më konkretisht, misioni i MWW PR ishte të monitoronte atë që punonjësit e Tesla shkruanin në grupe të ndryshme në Facebook, si dhe në faqet e tjera të mediave sociale në lidhje me përpjekjet e sindikatës për të kryer një anketë me drejtuesit e sindikatave.

Vihet re se drejtori i komunikimeve globale të Teslës në atë kohë, Dave Arnold, kishte punuar në MWW për rreth 4 vjet nga 2011 deri në 2015 si zëvendëspresident.

Tesla dhe Elon Musk kanë qenë në mosmarrëveshje me përfaqësuesit e sindikatave për vite me radhë. Në vitin 2017, industria e njohur e makinave shkarkoi aktivistin sindikal Richard Ortiz. Një vit më vonë, në 2018, një postim i Musk në Twitter “dëshmoi” se Tesla po shkelte ligjet federale të punës. Këshilli Kombëtar i Punës më pas urdhëroi Teslën të ripunësonte Ortiz-in, duke i kërkuar Musk-ut të fshinte postimin e tij në Twitter. Musk apeloi vendimin në gjykatën administrative dhe fitoi.

“Ka arsye specifike pse kompanitë monitorojnë atë që punonjësit e tyre postojnë në internet ,” tha profesori i UCLA John Villasinor për CNBC. Në të kundërt, Jennifer M. Gritzel, profesoreshë e asociuar në Universitetin e Sirakuzës, kërkimi i së cilës fokusohet në propagandë dhe media sociale, thotë se kompanitë nuk duhet të cenojnë të drejtat e punonjësve të tyre, veçanërisht të drejtën e tyre për të debatuar ose krijimin dhe pjesëmarrjen e sindikatave.

Ndërsa provat për gjurmimin e punonjësve të internetit nga Tesla janë të vjetruara, ato janë rishfaqur ndërsa ekspertët kërkojnë të kuptojnë më mirë qëllimet e CEO Elon Musk në mediat sociale. Kujtojmë se së fundmi, Musk ofroi 44 miliardë dollarë për të blerë Twitter.

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.