LAJMI I FUNDIT

VIDEO/ Këmbëkryq me fermerët, Rama “ia shtron” me qershi në Dibër: Kjo është si mollë e vogël!

17:57 - 18.06.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Kryeminstri Edi Rama ka zhvilluar këtë të shtunë një vizitë në plantacionet frutore në zonën e Dibrës.
Gjatë vizitës në të cilën ishte i shoqëruar nga Ministrja e Bujqësisë, Frida Krifca, Rama zgjodhi të ulej nën hijen e qershive për të diskutuar me fermerët e plantacioneve.

Ndërsa po konsumonte qershi, Rama zgjodhi të shkëmbente disa batuta me fermerin që i kultivonte, duke i thënë “kjo qenka si mollë, jo si qershi”.

Pjesë nga biseda:

Fermeri: Ti ke për borxh me na dhënë lekët ne kemi për borxh të punojmë tokën. Pastaj ç’a do mbjellim e vendos konsumatori. Kjo qershi ka ardhur nga Franca si varitetet e kemi shartuar. Është e shitur, çmimin ja vendos sa të duash. Nuk ke nevojë ta lutësh tregtarin.

Rama:  Ti thua ata qe e kanë këtë problem duhet ta shtartojnë.

Fermeri: Qershia tjetër e patrajtuar dhe e paushqyer merre ti dhe për një orë çoje atje te tregu prishet.

Rama: Kjo nuk është si qershi është si mollë e vogël.

Disa njerëz lodhen mundohen dhe nuk e dinë se kjo kërkon dije dhe informacion, pasi vendos tregu nuk vendos ti. Kur nuk ta blen konsumatori nuk ta blen.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.