BLUETOOTH

Lodrat e seksit – Shtatzënia: Kur dhe cilat lejohen

20:41 - 20.06.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Për sa kohë që nuk ka arsye pse duhen shmangur lodrat e seksit, si për shembull një histori aborti, gratë mund t’i shijojnë ato, duke ndjekur gjithmonë me kujdes të gjitha rregullat e higjienës dhe sigurisë. Përdorimi i tyre mund të kënaqë nxitjet e shtuara që kanë gratë për shkak të niveleve të rritura të estrogjenit dhe progesteronit dhe të ndihmojë në ruajtjen e një marrëdhënieje të shëndetshme seksuale me gjysmën tjetër.
Megjithatë, ekzistojnë disa kushte për përdorimin e tyre për të mbrojtur shëndetin e nënës në pritje dhe të fetusit. Kryesorja është shtatzënia me rrezik të ulët. Edhe pse zgjedhja edhe e atyre të destinuara për përdorim të brendshëm nuk shkakton probleme, kur gjinekologu këshillon abstenimin nga seksi penetrues, e njëjta gjë vlen edhe për këto lodra.

Arsyet që një mjek mund të japë një udhëzim të tillë janë të ndryshme, duke përfshirë placentën pararendëse (një ndërlikim i shtatzënisë në të cilën placenta është ngjitur poshtë mitrës që mbulon një pjesë ose të gjithë qafën e mitrës), infeksion aktiv vaginal ose një histori gjakderdhjeje para ngjizja ose humbja e vazhdueshme e sasive të vogla të gjakut gjatë shtatzënisë, shtatzënia e më shumë se një fetusi dhe rritja e mundësisë për lindje të parakohshme.

Nëse asnjë nga këto arsye nuk plotësohet dhe ka pëlqimin e mjekut gjinekolog, shqetësimi parësor duhet të jetë zgjedhja e saktë e lodrave seksi, si për nga materiali i ndërtimit, ashtu edhe për nga lloji dhe përmasat. Ekspertët rekomandojnë shmangien e lodrave me skaje të mprehta, si dhe depërtimit shumë të thellë, veçanërisht me paralojën e ngurtë. Kjo për shkak se qafa e mitrës është e ndjeshme gjatë shtatzënisë dhe mund të rrjedh gjak.

Për sa i përket materialit dhe cilësisë së ndërtimit, është mirë të zgjidhni lodra pa ftalate, gjë që sigurisht vlen për të gjitha femrat, në çdo fazë të jetës së tyre. Këto janë substanca që i shtohen plastikës për të përmirësuar fleksibilitetin e tyre, për t’i bërë ato më fleksibël. Ato përthithen përmes lëkurës dhe vitet e fundit janë fajësuar për çrregullime të sistemit riprodhues, imunitar dhe hormonal. Ato konsiderohen të dëmshme për fertilitetin dhe fëmijën e palindur dhe për këtë arsye përdorimi i tyre është ndaluar në të gjitha lodrat dhe produktet e kujdesit për bebe. Para se të blini një lodër seksi, atëherë, duhet të konfirmoni që produkti është pa ftalate.

Lodrat e seksit prej gome ose latex gjithashtu duhet të shmangen, pasi ato kanë gjasa të shkaktojnë reaksione alergjike, por edhe sepse janë të lehta për të kapur bakteret dhe janë të vështira për t’u pastruar siç duhet.

Zgjedhjet ideale janë ato prej silikoni, pasi nuk thithin bakteret dhe për këtë arsye janë më të sigurta për gratë shtatzëna. Përveç kësaj, tekstura e tyre ngjan më shumë me atë të lëkurës dhe për këtë arsye ndjesia që shkaktojnë është e ngjashme me atë të penisit. Po aq të sigurta janë ato prej metali ose qelqi, pasi të dyja këto materiale nuk përthithen. Vendosja e një prezervativi mbi lodrën seksuale ofron siguri shtesë, pasi mbron nga acarimet që mund të krijohen nga materiali i saj.

Pastrimi është një hap thelbësor në përdorimin e sigurt të një lodre seksi. Në përgjithësi, ato duhet të pastrohen me sapun dhe ujë para dhe pas përdorimit ose duhet të ndiqen udhëzimet e pastrimit të prodhuesit. Kur përdoren nga gratë shtatzëna, rregullat e higjienës janë edhe më të rrepta, pasi ndryshimet hormonale e bëjnë trupin të pambrojtur ndaj rritjes së mykut. Prandaj, rekomandohet pastrimi i mirë i tyre me ujë me sapun ose pastrues të veçantë, largimi i tyre me ujë të bollshëm, tharja e lodrës dhe ruajtja në një vend të thatë dhe të pastër.

Rritja e hormoneve që ndodh gjatë shtatzënisë shkakton dëshirë të fortë seksuale, veçanërisht në tremujorin e tretë të shtatzënisë. Veç bedeleve dhe dildove të penisit që zgjidhen zakonisht, një zgjedhje ideale janë edhe vibratorët e klitorit. Këto lojëra mund të përdoren për të kënaqur dëshirat seksuale, për të përmirësuar paralojën dhe për të ruajtur intimitetin seksual me partnerin tuaj. Përdorimi i tyre në fund të shtatzënisë është më i shpeshtë, pasi rritja e vëllimit të barkut dhe forma e gruas e vështirëson seksin penetrues.

Në përgjithësi, atëherë, nëse një grua ka një shtatzëni të shëndetshme, me rrezik të ulët dhe ka pëlqimin e mjekut, ajo mund të shtojë lodra seksuale në jetën e saj seksuale ose të vazhdojë t’i shijojë ato nëse ato kanë qenë pjesë e saj përpara konceptimit.

Një jetë e shëndetshme seksuale është një përbërës i rëndësishëm për të mbajtur një marrëdhënie seksuale të gjallë dhe të fortë. Përveç kësaj, hormonet e çliruara gjatë marrëdhënieve seksuale dhe orgazmës ndihmojnë në menaxhimin e stresit, i cili ka një efekt pozitiv si në shëndetin e gruas ashtu edhe në foshnjën.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.