Kosova

Austria nuk dëshiron të ndryshojë procesin e anëtarësimit të vendeve kandidate për në BE, thotë Ministri i Jashtëm

18:04 - 22.06.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

“Propozimi austriak shkon në një drejtim tjetër. Propozimi ynë është integrimi gradual […] pa ndryshuar procesin e pranimit”, tha Schallenberg për Agjencinë Austriake të Shtypit (APA) të martën.
Austria nuk po kërkon një reformë të procesit të anëtarësimit në BE dhe dokumenti i dorëzuar nga Vjena ka çuar në “keqkuptime”, ka shpjeguar ministri i Jashtëm Alexander Schallenberg.

Kritikët thanë se “non-paper” Schallenberg dhe ministrja e çështjeve të BE-së, Karoline Edtstadler, dërguar vendeve të tjera anëtare dhe Zëvendëspresidenti i Komisionit Europian, Josep Borrell, do të ndryshonin procesin e pranimit në BE.

“Propozimi austriak shkon në një drejtim tjetër. Propozimi ynë është integrimi gradual […] pa ndryshuar procesin e pranimit”, tha Schallenberg për Agjencinë Austriake të Shtypit (APA) të martën (21 qershor).

Non-paper propozonte të futeshin hapa të ndërmjetëm në rrugën drejt arritjes së anëtarësimit të plotë.

“Ne reformuam procesin e pranimit vetëm dy vjet më parë,” komentoi të martën propozimin presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen.

Schallenberg tha se Austria nuk sugjeroi kurrë ndryshimin e procesit të pranimit. “Sistemi funksionon dhe ne duhet ta vazhdojmë atë”, tha ai.

Megjithatë, duhet të ekzistojë gjithashtu mundësia që një shtet të trajtohet politikisht si një anëtar në zonat ku ai tashmë është përshtatur mirë me BE-në “pa humbur nga syri perspektivën e plotë të pranimit të BE-së”, tha Schallenberg.

Zona të tilla mund të jenë energjia, infrastruktura e transportit ose kërkimi.

Schallenberg nuk e komentoi faktin se statusi shpeshherë i zgjatur i kandidatit nuk është për shkak të Komisionit Evropian por për shkak të bllokadës nga shtetet anëtare. Shtetet anëtare do të kenë gjithashtu një fjalë në hapat e ndërmjetëm të propozuar.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.