AKTUALITET

Bandat rivale italo-shqiptare/ Theren me thikë me njëri-tjetrin për kontrollin e drogës, 3 prej tyre përfundojnë në spital

22:49 - 22.06.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Tre persona u raportuan me plagë të rënda si pasojë e një sherri masiv. Pjesë e tyre ishin edhe disa shqiptar. Grupet rivale u përplasën me thikë në përfundim të një mosmarrëveshjeje të ndodhur rreth orës 5 të mëngjesit të sotëm të 22 qershorit, në një apartament në Jesolo. Plagosja u shkaktua nga arsye të ‘kota’ mes dy grupeve etnike, shqiptar dhe italian.
Veprim ndëshkimor do të ishte pista në të cilën do të punonin hetuesit, ndërkohë që hipoteza e grabitjes duket e përjashtuar: dera e hyrjes së banesës nuk kishte thyerje. Në bazë mund të bëhet fjalë për ndarjen e territorit mes bandave konkurruese, për kontrollin e tregut të drogës.

Ngjarja ka ndodhur në mes të natës, në një godinë në via Nautili, e quajtur “Casa Ester”. Është një rrugë e vogël që lidh Aquileia dhe Bafile, disa hapa nga Piazza Carducci, në atë që mund të konsiderohet një pozicion qendror veçanërisht i popullarizuar në Lido di Jesolo.

Dinamika

Në orën 5 jepet alarmi, duke bërë që të ndërhyjnë ambulanca e Suem 118, më pas Karabinierët dhe Policia, ndaj supozohet se sherri ka shpërthyer pak më parë: pesë të rinjtë kanë qenë gati për çdo gjë dhe në një moment thikat. Dhe ishte kaos. Nga të tre askush nuk arriti t’i shpëtojë goditjeve. Qetësia u kthye vetëm kur grupi u arratis, duke bërë që ata të humbnin gjurmët. Të tre thirrën për ndihmë dhe në pak minuta nëpërmjet Nautili u mbushën me sirena, me ambulancë, karabinierë dhe policia. Hetimet, të ndjekura nga ushtarakët, koordinohen nga prokurori Giorgio Gava.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.