Kosova

Bllofi i Ramës, Vuçiç dhe Kovaçevskit/ Diplomatët europianë e dinin që tre liderët e Ballkanit do bojkotonin Samitin e BE-së

17:01 - 22.06.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Pas kërcënimit për bojkotimin e samitit BE-Ballkani Perëndimor, liderët e Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut do të shkojnë në Bruksel të enjten.
Në një deklaratë, presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, kryeministri shqiptar Edi Rama dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçevski thanë se vendimi i tyre për të marrë pjesë së bashku ishte “një hap tjetër drejt progresit, por edhe një sinjal i qartë se pavarësisht pengesave të shumta, ne vazhdojmë të bëjmë një konstruktiv kontribut në rrugën drejt integrimit evropian”.

Përpara se të tërhiqeshin nga kërcënimi, katër zyrtarë i kishin thënë POLITICO-s në Bruksel se liderët mund të mos merrnin pjesë në samit, me Serbinë dhe Shqipërinë duke treguar solidaritet kundër vetos së Bullgarisë në bisedimet e pranimit në BE për Maqedoninë e Veriut.

Diplomacia e pengjeve? Një zyrtar shqiptar tha për POLITICO se liderët nuk do të vinin për të dëgjuar “të njëjtat premtime të vjetra boshe dhe të dëshmonin sesi një vend i vetëm i BE-së ka rrëmbyer dy vende kandidate përballë 26 vendeve të tjera”.

Kontrolli i realitetit: Duke marrë parasysh besnikërinë e ndarë të Serbisë midis BE-së, Kinës dhe Rusisë, akuza e “premtimeve boshe” mund të rezultojë e kundërt. Dhe nëse liderët vendosin të bojkotojnë takimin, nuk është saktësisht një reklamë e shkëlqyer e taktikave negociuese që BE mund të presë sapo të bashkohen me bllokun.

Bullgaria, e cila është përfshirë në një mosmarrëveshje shumëvjeçare me Maqedoninë e Veriut mbi historinë, gjuhën dhe identitetin, i ka bërë disa kërkesa fqinjit të saj përpara se të pranojë bisedimet e pranimit në BE me dritën jeshile, duke përfshirë që Shkupi të pranojë të drejtat e një pakice bullgare në kushtetutën e tij.

Të enjten në mëngjes, liderët e BE-së do të trajtojnë mundësitë e anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor në samit, përpara takimit të Këshillit Evropian që fillon pasdite.

Mosmarrëveshja vjen ndërsa qeveria bullgare përballet me një votë mosbesimi të mërkurën, vetëm disa muaj pasi kryeministri Kiril Petkov erdhi në pushtet në Sofje duke marrë një qëndrim jashtëzakonisht pro-NATO-s dhe duke u zotuar të trajtojë korrupsionin në vend.

Përgatiti: E.D 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.