AKTUALITET

Evropë – Lindja e Mesme: Rastet e kolerës dhe poliomielitit rishfaqen pas katër dekadash

23:13 - 22.06.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Sëmundjet që kishim lënë – thuajse përfundimisht – në të kaluarën janë në rritje së fundmi dhe veçanërisht që nga viti kur u shfaq sëmundja Covid- 19.
Një shembull tipik i këtij fenomeni të pazakontë është lajmi se rastet e poliomielitit dhe kolerës kanë ndodhur në Britani dhe Izrael, si dhe në Spanjë dhe Irak, përkatësisht në vetëm një ditë.

Autoritetet në Spanjë njoftuan sot se kanë identifikuar rastin e parë të kolerës të transmetuar lokalisht në më shumë se katër dekada, sipas autoriteteve rajonale shëndetësore, megjithëse pacienti tashmë është shëruar, pa asnjë rast tjetër të raportuar deri më tani.

Gruaja dyshohet se është infektuar pasi ka pirë ujë në një shtëpi në qytetin e Toledos, si pasojë e së cilës prona është mbyllur për arsye sigurie. Ajo u pranua në një njësi private të kujdesit shëndetësor në Madrid dhe më vonë u lirua pas trajtimit, tha një zyrtar shëndetësor.

Kolera është një infeksion akut diarreal i shkaktuar nga bakteri Kolera (Vibrio cholerae) dhe mund të jetë fatale nëse nuk trajtohet. Transmetohet kryesisht nga ushqimi dhe uji i kontaminuar. Shpërthimi i fundit i madh i kolerës në Spanjë ishte në vitin 1979, kur u raportuan 267 raste, kryesisht në Barcelonë dhe Malaga. Që atëherë, autoritetet shëndetësore regjistrojnë vetëm disa raste të importuara çdo vit. Shpërthimet e rregullta të sëmundjes nuk janë të rralla, veçanërisht në vendet në zhvillim ose në zonat e luftës ku shpesh nuk ka kurë.

13 raste kolere në Irak

Trembëdhjetë raste të kolerës janë raportuar në Irak, dhjetë në Sulaymaniyah, në rajonin autonom të Kurdistanit, pasi ka një rishfaqje të sëmundjes infektive e cila megjithatë nuk ka shkaktuar asnjë vdekje për momentin, njoftuan autoritetet shëndetësore dje të dielën.

“Dhjetë raste të kolerës janë raportuar në provincë”, tha Sabah Hawrami, drejtor i përgjithshëm i shëndetësisë në Sulaymaniyah, kryeqyteti i të njëjtit qytet, i cili ka një popullsi prej rreth një milion. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë së Irakut, dy raste të tjera u raportuan në al-Mutana (jug) dhe i trembëdhjeti në Kirkuk (në veri).

Në provincën Sulaymaniyah, janë raportuar 56 raste të tjera të dyshuara dhe mostrat janë duke u analizuar në një laborator të Bagdadit, i vetmi në vend që mund të bëjë një diagnozë. Gjatë dhjetë ditëve të fundit, “afërsisht 4,000 raste të pacientëve me diarre dhe të vjella janë raportuar në spitalet në Sulejmanije “, sipas Dr. Havrami.

Rastet e poliomielitit në Britani dhe Izrael

Virusi i poliomielitit është zbuluar në ujërat e zeza të kryeqytetit britanik – nën kontroll rutinë. Virusi ishte i pranishëm për 40 vjet në Albionin e Vjetër. Ekspertët vlerësojnë se ka një përhapjenë veri-lindje të Londrës te njerëzit e ndërlidhur, me shumë mundësi ndoshta anëtarë të së njëjtës familje, dhe tani nga frika e një përhapjeje më të gjerë në kryeqytetin britanik.

Poliomeliti është një sëmundje virale e trurit dhe palcës kurrizore që mund të çojë në paralizë të pakthyeshme. Kryesisht prek fëmijët nën 5 vjeç. Një raport i UNICEF-it thotë se shpërthimi i poliomielitit u rrit gjatë pandemisë, për shkak të më pak vaksinave, por edhe për shkak se pati një zhvendosje në burimet financiare nga lufta kundër virusit në Covid 19.

Izraeli, ndërkohë, ka nisur tashmë një fushatë vaksinimi ndaj poliomielitit pas rastit të parë të sëmundjes në më shumë se tre dekada, tha ministria e shëndetësisë, duke shprehur shqetësimin se pjesëmarrja e publikut mund të jetë e kufizuar për shkak të lodhjes. Pandemia COVID-19.

Izraeli filloi vaksinimin kundër sëmundjes në vitin 1957 dhe rasti i fundit i regjistruar ishte në vitin 1988.

Vaksinat e poliomielitit administrohen sistematikisht te fëmijët në Izrael. Për shkak të një ndryshimi të politikës midis 2005 dhe 2014, disa fëmijë morën një dozë orale në vend të një vaksine me dy doza. Ndryshe nga ato të mëparshmet, fushata për vaksinimin e poliomielitit , “këtë herë është shumë më e vështirë. “Njerëzit janë të lodhur nga koronavirusi, janë të lodhur nga vaksinat (kundër COVID-19)”, pranon Ministria izraelite e Shëndetësisë.

Polio është një sëmundje kërcënuese për jetën e shkaktuar nga një virus shumë ngjitës që prek vetëm njerëzit. Simptoma më serioze është paraliza, e cila mund të çojë në paaftësi të përhershme ose vdekje nëse virusi prek muskujt që ndihmojnë njerëzit të marrin frymë. Edhe njerëzit që sëmuren nga poliomieliti si fëmijë dhe duket se janë shëruar plotësisht, mund të zhvillojnë dhimbje të reja muskulore, dobësi ose paralizë si të rritur nga sindroma e poliomielitit.

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.