Kronikë

Blinin “Porsche” dhe “Jaguare” me para të zhvatura! Tetë fajdexhinjtë e arrestuar në Greqi kërkojnë falje

20:08 - 23.06.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Katër personat e parë nga 8 të arrestuarit për rrjetin e madh të pastrimit të parave janë sjellë para hetuesisë së Heraklionit mëngjesin e sotëm për të kërkuar falje.
“Porsche” dhe “Jaguare” me para të zhvatura! Vihen në pranga shqiptarët fajdexhinj në Kretë

Tashmë kanë nisur kërkimet e faljeve të katër shqiptarëve që u sollën fillimisht në Gjykatën e Heraklionit, ndërsa gjatë ditës pritet që të 4 grekët të dalin para hetuesisë.

Akuzat ndaj 8 të pandehurve janë shumë të rënda, mes tyre veprat e krijimit të organizatës kriminale, zhvatjes, si dhe fajde dhe pastrim parash.

47-vjeçari, banues në Herakli, i cili akuzohet se drejton një organizatë kriminale, merr rol drejtues. Si ai, ashtu edhe dy shqiptarë të moshës 30 dhe 32 vjeç, të cilët thuhet se janë “hard bërthama” e parë e organizatës, u proceduan penalisht për formim dhe anëtarësim në një organizatë kriminale.

Ndër të tjera, të arrestuarit akuzohen për zhvatje të përbashkëta dhe individuale, seriale dhe të vazhdueshme dhe një herë të kryer me dhunë fizike e kanosje, fajde profesionale dhe të vazhdueshme, grabitje të përbashkët dhe pastrim parash.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.