Kryesore

Media bullgare: E paqartë nëse parlamenti do të mblidhet për negociatat e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë

09:52 - 23.06.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Në samitin që po zhvillohet në Bruksel, mes Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor, nuk pritet asnjë propozim konkret nga Bullgaria për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, raportojnë mediat bullgare.
Eurodeputeti i “Rinovo Europën” dhe raportuesi për Maqedoninë e Veriut në Parlamentin Evropian, Ilhan Kyuchyuk (DPS) e cilësoi si “shumë të mirë” propozimin francez për zgjidhjen e mosmarrëveshjes dypalëshe me Bullgarinë gjatë seancës së djeshme plenare.
Një burim nga BE tha dje se pritet një vendim nga parlamenti bullgar. Sipas këtij burimi, propozimi francez është i vetmi për të cilin mund të gjendet një zgjidhje.

Pasiguria vjen nga fakti se nuk ka një vendim të parlamentit bullgar – diçka për të cilën kryeministri i dorëhequr Kiril Petkov ishte i bindur se nuk do të ndryshojë qëndrimin e vendit tonë.

Njerëz të afërt me qeverinë pohojnë se situata është ndërlikuar për shkak të mungesës së një vendimi nga kabineti i dorëhequr, që mund të propozohet për votim në Asamblenë Kombëtare.

Megjithatë, sipas një burimi diplomatik të BE-së, thirrja e opozitës bullgare në mbështetje të propozimit francez është një sinjal i qartë që mund të vendosë në të njëjtën linjë partinë në pushtet dhe opozitën. Ai e cilësoi këtë si një “prirje pozitive” dhe shtoi se nëse do të kishte një vendim nga parlamenti bullgar, atëherë mund të thirret një mbledhje e përfaqësuesve të përhershëm të BE-së, pas së cilës Këshilli do të miratojë vendimin. Është gjithashtu e mundur të vazhdohet me një procedurë më të thjeshtë me shkrim.

Me shumë mundësi, udhëheqësit evropianë do t’i japin statusin e kandidatit Ukrainës dhe Moldavisë, dhe për

Gjeorgjinë – një perspektivë evropiane. Zhvillimet më të fundit në Ukrainë, përfshirë. objekt diskutimi do të jetë edhe ndikimi i tyre në krizën ushqimore./Novinite.com

 

https://www.novinite.com/articles/215615/Bulgaria+is+Not+Expected+to+Lift+its+Veto+on+North+Macedonia+at+the+EU+Summit


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.