LAJMI I FUNDIT

Ish-zv.presidenti amerikan Mike Pence mbërrin në Shqipëri! Pritet nga përfaqësues të mazhorancës dhe opozitës

18:20 - 23.06.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Ka mbërritur në Manzë ish-zv.Presidenti i SHBA, Mike Pence.
Mësohet se të pranishëm janë Taulant Balla, Enkelejd Alibeaj, Monika Kryemadhi dhe deputetët e të tre forcave politike.

Kush është Mike Pence:

Michael Richard Pence (lindur më 7 qershor 1959) është një politikan, moderator dhe avokat amerikan i cili shërbeu si zëvendëspresidenti i 48-të i Shteteve të Bashkuara nga 2017 deri në 2021.

Si anëtar i Partisë Republikane, ai ka shërbyer më parë si guvernatori i 50-të i Indianës nga 2013 deri në 2017. Pence ishte gjithashtu anëtar i Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA nga 2001 deri në 2013.

Pence ka lindur dhe është rritur në Columbus, Indiana, dhe është vëllai më i vogël i Përfaqësuesit të SHBA Greg Pence. Ai u diplomua në Kolegjin e Hanoverit dhe fitoi një diplomë juridike nga Universiteti i Indianës Robert H. McKinney School of Law përpara se të hynte në praktikën private.

Pasi humbi dy oferta për një vend në Kongres në 1988 dhe 1990, ai u bë një prezantues konservator i radios dhe televizionit nga viti 1994 deri në 1999. Ai u zgjodh në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-së në vitin 2000 dhe përfaqësoi distriktin e dytë të Indianës nga viti 2001 në 200 dhe distrikti i 6-të i Indianës nga 2003 deri në 2013.

Gjithashtu, ai kryesoi Komitetin e Studimeve Republikane nga 2005 deri në 2007 dhe shërbeu si kryetar i Konferencës Republikane të Dhomës së Përfaqësuesve nga 2009 deri në 2011, pozicioni i tretë më i lartë në udhëheqjen republikane të Dhomës së Përfaqësuesve. Pence e përshkroi veten si një “konservator parimor” dhe mbështetës i lëvizjes Tea Party, duke thënë se ai ishte “një i krishterë, një konservator dhe një republikan


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.