AKTUALITET

VIDEO/ Pesë orë luftë me flakët! Izolohet vatra e zjarrit në Mirditë, digjen 2 hektarë pyje

18:07 - 23.06.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Pas pesë orësh janë izoluar vatrat e zjarrit në masivin pyjor të Lajthizës në Mirditë.
Kryebashkiaku i Mirditës Ndrec Dedaj ka bërë me dije se flakët kanë përshkuar 2 hektarë pyje.

Falë ndërhyrjes së forcave zjarrfikëse dhe punonjësve të shërbimit pyjor është bërë i mundur izolimi i tyre.

Me rritjen e temperaturave është rritur rreziku për përhapjen e flakëve në vendin tonë.

Gjatë javëve të fundit disa zona në vend janë përfshirë nga zjarret duke shkaktuar dëme të mëdha në bimësi.

Për video dhe foto klikoni më poshtë:

VIDEO+FOTO/ Zjarr në Mirditë, flakët “përpijnë” masivin pyjor të Lajthizës! Vatra ende aktive në një sipërfaqe të madhe


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.