AKTUALITET

Francë/ Vala e 7-të e virusit po përshpejtohet, po bëhet thirrje për kthimin e maskës në transport

15:33 - 29.06.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Vala e shtatë e epidemisë së Covid-19 po përshpejtohet në Francë dhe rekomandimet për rivendosjen e maskës mbrojtëse, veçanërisht në transport, po shumëfishohen nga qeveria, pa siguri se kjo, së bashku me vaksinimin, do të mjaftonte për ta ndaluar transmetimin.
A do të jetë kjo valë një cunam? Në fillim të kësaj vere ka një tjetër shpërthim rastesh. Më shumë se 1,47,000 raste u raportuan mbrëmë, të martën mbrëma, nga shërbimi shëndetësor publik francez, 54% më shumë se një javë më parë dhe niveli më i lartë që nga fundi i prillit.

Kjo rritje e fortë, e cila shoqërohet me shfaqjen e varianteve të reja shumë ngjitëse të Omicron, të afta për të anashkaluar mbrojtjen imune, është vërejtur përgjithësisht në të gjithë Evropën.

Shumica e kufizimeve filluan të hiqen në mes të marsit. Megjithatë, të martën, kryeministrja franceze Elizabeth Bourne u bëri thirrje prefektëve dhe autoriteteve shëndetësore që të inkurajojnë përdorimin e maskave mbrojtëse “në vende të mbushura me njerëz” dhe “brenda” , veçanërisht “në transportin publik”, ku që nga 16 maji tani nuk është e detyrueshme.

Deri tani këto janë “rekomandime” pa karakter të detyrueshëm. Bourne gjithashtu bëri thirrje që “mesazhet parandaluese të shumëfishohen”, të tilla si “shtëpia e brendshme duhet të ajroset rregullisht”, “testet diagnostike duhet të kryhen sapo të shfaqen simptomat e para dhe njerëzit duhet të izolohen menjëherë nëse rezultojnë pozitivë”. Në trenat e pushimevemMe fillimin e nisjeve të para të festave publike, Jean-Pierre Farantou, president dhe CEO i kompanisë franceze të hekurudhave SNCF, u bëri thirrje udhëtarëve të vendosin përsëri maskën.

Në stacione dhe brenda trenave “duke ndjerë përgjegjësinë e tyre si qytetarë”. “Ne duhet të mbrojmë stafin tonë, ne duhet të mbrojmë udhëtarët tanë,” tha ai.

Pyetja e madhe është, si gjithmonë, nëse rritja e infeksioneve do të përkthehet në rritje të shtrimeve në spital.

Në Afrikën e Jugut dhe në një masë më të vogël në Portugali, e cila tashmë ka kaluar në valë, ndikimi në spitale ka qenë më i kufizuar se në valët e mëparshme.

Në Francë, dje, të martën, janë trajtuar me Covid 15,496 persona, nga të cilët 898 në njësitë e kujdesit intensiv.

Dozat përforcuese

Përballë rasteve në rritje, qeveritë dhe shkencëtarët po bëjnë presion për doza përforcuese të vaksinave.

Megjithëse mbrojtja kundër vaksinave zvogëlohet me kalimin e kohës kundër infeksionit, ato mbeten efektive kundër rrezikut të zhvillimit të formave serioze të sëmundjes.

Kryeministri u kërkoi dje qytetarëve “të kontrollojnë individualisht programin e vaksinimit”, veçanërisht ata mbi 60 vjeç dhe më të rrezikuarit.

Vetëm një e katërta e atyre që kanë të drejtë për të kanë marrë një paketë të dytë shpëtimi kundër Covid , një përqindje “qartësisht e pamjaftueshme”, njoftoi qeveria javën e kaluar.

“Doza e tretë u rekomandua në prill, kur virusi filloi të binte. “Tani që ka një rritje të ndjeshme, besoj se popullsia mbi 60 vjeç e kupton mirë se nuk duhet të lënë të kalojnë më shumë se gjashtë muaj nga shërbimi i fundit përkujtimor ,” tha Anne-Claude Cremier, një specialiste e sëmundjeve infektive në St. Spitali Louis në Paris.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.