BOTA

Vajza britanike, përdhunohet në Majorca nga një aktor i famshëm dhe një muzikant, pas aktit e detyrojnë vajzën të bëjë dush për të larguar provat

15:18 - 29.06.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Një adoleshente britanike thuhet se është përdhunuar në ishullin e pushimeve Majorca nga dy burra të përshkruar si “një aktor dhe muzikant i famshëm vietnamez”.
17-vjeçarja i tha policisë se sulmi seksual ndodhi në një hotel në Andratx në jugperëndim të ishullit fundjavën e kaluar pasi ajo takoi artistët në një restorant aty pranë dhe filloi të shoqërohej me ta.

Tezja e vajzës mësohet se ka lajmëruar policinë pasi është kontaktuar nga i afërmi i saj.

Gazeta e ishullit ‘Ultima Hora’ raportoi se adoleshentja u tha oficerëve se burrat, të moshës 37 dhe 42 vjeç, i kishin bërë dush pas përdhunimit të supozuar për të eliminuar provat që mund t’i inkriminonin.

Gazeta i përshkroi përdhunuesit e dyshuar si “një aktor dhe muzikant me një karrierë të gjatë profesionale në vendin e Azisë juglindore”.

Ata u arrestuan në hotelin e paidentifikuar në Andratx në orët e para të mëngjesit të së shtunës, dhe tani janë liruar me kusht, por u është ndaluar të largohen nga Spanja në pritje të një hetimi penal në vazhdim.

Adoleshentja britanike besohet se është larguar nga ishulli me familjen e saj pasi ka ratifikuar deklaratën e saj të policisë përpara të njëjtit gjyqtar.

Ultima Hora thotë se burrat dhe vajza po qëndronin në hotele të ndara në komunën e Andratx dhe biseduan në një restorant aty pranë para se ajo të pranonte të shkonte në vendin ku dyshja vietnameze po qëndronin pasi kishin kaluar kohë në plazh me ta.

Ajo u ekzaminua nga mjekët në Spitalin Son Espases në kryeqytetin e Majorkanit Palma si pjesë e protokollit standard përpara se të bënte deklaratën e saj policore.

Asnjëri nga dy personat e arrestuar nuk është bërë i ditur ende. Përveç ndalimit të largimit nga Spanja, atyre u është kërkuar edhe të dorëzojnë pasaportat e tyre.

Raportet lokale thanë se ata nuk pranuan t’u përgjigjen pyetjeve kur u paraqitën para gjykatësit hetues menjëherë pas arrestimit të tyre.

Nuk dihet ende nëse ata janë marrë në pyetje zyrtarisht nga policia përpara se të dërgoheshin në një seancë gjyqësore të mbyllur.

Një burim policor konfirmoi mbrëmë se ata ishin thirrur për t’u marrë me një përdhunim të dyshuar në një hotel në Andratx.

Burimi tha: “Dy shtetas vietnamezë u arrestuan në orët e para të mëngjesit të së shtunës dhe hetimi është në vazhdim”.

Zyrtarët e gjykatës nuk ishin menjëherë të disponueshëm për koment.

Është e paqartë moti që aktori 37-vjeçar dhe muzikanti 42-vjeçar të mbajtur për sulmin e dyshuar seksual në hotel ishin me pushime në Majorca ose kishin udhëtuar në ishull për arsye pune.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.