AKTUALITET

“Kjo është qesharake”/ Lavrov: NATO është vërtetë një alenacë mbrojtëse?

15:07 - 01.07.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

“Fjalët se NATO është një aleancë mbrojtëse janë qesharake, të pretendosh marrëzi të tilla është madje e turpshme”, tha Lavrov në Minsk, duke iu drejtuar studentëve dhe mësuesve të Universitetit Shtetëror Bjellorusi dhe institucioneve të tjera të arsimit të lartë, raporton RIA Novosti.
Ai tha se së fundmi përfaqësuesi i Shtëpisë së Bardhë përsëriti edhe një herë se Rusia nuk duhet të ketë frikë nga NATO-ja, se askush nuk duhet të ketë frikë nga NATO-ja, sepse NATO është aleancë mbrojtëse.

Sipas Lavrov, kuptimi i ekzistencës së NATO-s u zhduk kur Traktati i Varshavës dhe RSSS pushuan së ekzistuari.

“Nëse përparoni vetë, pushtoni territore, vendosni forca të armatosura atje, atëherë, nëse e kuptoj mirë gjuhën ruse, nuk është mbrojtje, është krejt e kundërta”, tha Lavrov.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.