AKTUALITET

‘Bandit i pamëshirshëm’/ Mediat greke analizojnë profilin e shqiptarit që humbi jetën nga plumbat në rrugët e Athinës

18:23 - 03.07.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Policia greke thekson se ngjarje tragjike e djeshme ishte një larje hesapesh me tre të vdekur dhe dy policët e plagosur në Athinë.
“Protagonisti” dhe i armatosuri i sherrit është një 48-vjeçar me origjinë shqiptare, i cili humbi jetën pas shkëmbimit të të shtënave me policinë në Agios Anargyros.

Ai ishte pasagjer në Mercedes dhe anëtar i vogël i një bande të shkatërruar në maj, ndërsa njeriu që u nënshtrua plagëve të marra mëngjesin e sotëm ishte kreu i bandës.

“Zougla” shkruan se ai ishte një bandit i pamëshirshëm, i aftë në përdorimin e armëve dhe nuk e kursente përdorimin e tyre për të kryer vrasje. Kjo u tregua edhe në rastin më të fundit dhe zemërimin që ai tregoi kur u përball me dy policë, ndaj të cilëve hapi zjarr. Ndërsa këta të fundit u kundërpërgjigjur duke e vrarë.

“Zemërimi i i tij ndaj policëve ka qenë aq i madh sa nga të shtënat me armë zjarri është thyer xhami i një restoranti që ndodhej pas policëve”, shkruan media greke.

Ndërkohë në lidhje me ngjarjen, ku u vranë edhe sy shqiptarë të tjerë, “Zougla” shkruan se 48-vjeçari nuk ka kursyer të nxjerr armën dhe të qëllonte në drejtim të personave, që mendohet se janë anëtarë të bandës rivale. Nga këto të shtëna mbeti i plagosur një i ri me motoçikletë, i cili më pas ndërroi jetë në spital.

Gjithçka nisi  mbrëmjen e së shtunës, kur anëtarët e dy familjeve nga Shqipëria u takuan në rrugën Kourtidou, në Kato Patisia, për të sqaruar se kush është përgjegjës për zhvendosjen e spirales.

Në vendngjarje kanë mbërritur një Mercedes me një shofere femër dhe 48-vjeçari, një Audi me tre persona, një motor me një dhe një POLO me tre persona të tjerë të dy familjeve. Kur i armatosuri pa se drejtuesi nuk ishte i vetëm por shoqërohej nga persona të tjerë, ai nxori pistoletën dhe filloi të qëllonte. Nga të shtënat e para ka mbetur i plagosur rëndë një i ri që drejtonte një motoçikletë.

Motoçikletën e ka ndjekur babai i viktimës, në një makinë tip Audi, në të cilën udhëtonin dy persona të tjerë.

Babai, gjithmonë sipas burimeve të ELAS-it, ka qëlluar autorin e plagosjes së të birit dhe e ka plagosur për vdekje.

Pasagjeri i Audi-t, i cili tentoi të vraponte për t’u mbrojtur, u godit dhe u plagos nga një  makinë që kalonte.

Në të njëjtën kohë, pasagjeri i Mercedesit i cili më parë kishte hapur zjarr është larguar nga makina. Menjëherë pas kësaj ai ka ndaluar një shofer që kalonte dhe i ka marrë me armë mjetin, një Yaris i zi dhe iku drejt Agioi Anargyros.

Veprimi i menjëhershëm nisi menjëherë hetimet për gjetjen e burrit të arratisur nga Patisia. Ai e gjeti atë në avenue Dimokratias 124, Agioi Anargyrou, ku kreu një grabitje në një lokal.

I dyshuari ka tentuar të ikë në këmbë. Makina e patrullës e ka ndjekur. Më pas burri ka qëlluar në drejtim të efektivëve të policisë, duke plagosur njërin në këmbë, ndërsa i dyti ka marrë një plumb lart në tehun e shpatullës, i cili i ka hequr jelekun antiplumb dhe e ka plagosur në kofshë. Policia iu përgjigj zjarrit, duke plagosur për vdekje autorin e armatosur.

Ndërkohë, u arrestua edhe drejtuesja femër e Mercedesit, e cila u flamur për shkelje të ligjit për gratë e ekstraduara.

Të gjithë autorët janë proceduar për drogë dhe janë arrestuar.

Policia greke ka dhënë një njoftim për ngjarjen. Ai përmend sa vijon:

“Lidhur me një ngjarje të ndodhur ditën e djeshme në Patisia, ku si pasojë kanë mbetur të plagosur për vdekje 3 të huaj (48, 46 dhe 23 vjeç), një i huaj (43 vjeç) u arrestua dhe 2 efektivë policie po trajtohen për plagosje në GSNA. 401, njoftohet si më poshtë:

Mbrëmjen e djeshme në zonën e Patisias, një i huaj 48-vjeçar duke drejtuar një makinë, me pasagjer një të huaj 43-vjeçar, ka qëlluar në drejtim të një grupi të huajsh, duke tërhequr zvarrë njërin prej tyre. larg (23-vjeçar i huaj).

Më pas i huaji, duke drejtuar mjetin, ka tërhequr zvarrë 23-vjeçarin, ndërsa 48-vjeçari është arratisur në këmbë dhe nën kërcënimin e armës, i ka marrë një makinë shoferit që kalonte dhe është nisur drejt zonës së Açarnit.

Më pas, ai ka hyrë në një dyqan të kujdesit shëndetësor dhe i ka marrë me armë pronarit një shumë parash. Duke dalë nga dyqani, ai është pikasur nga oficerët e policisë së urgjencës, të cilët kanë tentuar ta kontrollojnë.

48-vjeçari në sy të policëve ka qëlluar drejt tyre duke plagosur njërin në gjoks dhe këmbë dhe të dytin në këmbë. Në këtë kuadër, policia i është kundërpërgjigjur zjarrit duke e plagosur për vdekje.

Deri më tani janë sekuestruar dy pistoleta, 3 vetura dhe një motoçikletë dhe pesë persona të tjerë janë futur dhe po merren në pyetje.

Hetimet janë në vazhdim dhe pas përfundimit do të ketë një përditësim.

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.