AKTUALITET

“Pas plumbave qëndron larja e hesapeve”/ Policia greke analizon vdekjen e shqiptarëve në Athinë: Një femër drejtonte Mercedezin (VIDEO)

15:11 - 03.07.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Pas masakrës me tre të vdekur dhe dy policët e plagosur në Athinë fshihet çmontimi i një bande të trafikut të drogës majin e kaluar, anëtarë të së cilës ishin dy nga shqiptarët e vrarë nga përplasja e djeshme dhe takimi në Kato Patisia. Shkaku kryesor mësohet të jetë larja e hesapeve.
Sipas informacioneve, i vetmi person që ka pasur armë dhe ka qëlluar ka qenë njeriu i cili më pas ka rënë i vdekur pas një shkëmbimi me armë zjarri me policinë në Agios Anargyros. Ai ishte një pjesëtar i vogël i bandës që u shpërbë, ndërsa kreu i bandës u dorëzua pas plagëve të mëngjesit të sotëm. Takimi u bë për të zbuluar se kush ishte përgjegjës për zhvendosjen e spirales dhe kur i armatosuri pa që drejtuesi nuk ishte vetëm por i shoqëruar nga persona të tjerë nxori pistoletën dhe filloi të qëllonte. Autorët u etiketuan si shpërndarës të drogës.

Pak më parë, Ministri i Mbrojtjes për Qytetarët ka vizituar sërish dy policët që mbetën të plagosur gjatë shkëmbimit të të shtënave në ngjarjen e përgjakshme në Athinë.

“Ata e bënë detyrën e tyre me vetëmohim duke shpëtuar jetë. Dy policët janë në gjendje më të mirë shëndetësore, i janë nënshtruar një operacioni. Ne qëndruam në krah të tyre dhe në krah të familjeve të tyre”, tha z.Theodorikakos duke u larguar nga spitali 401.

“Një mesazh i qartë. Policia vepron në mënyrë efektive kundër krimit”, theksoi ajo.

“Isha në A.T. Unë dhe Agios Panteleimon ndoqëm ngjarjet drejtpërdrejt në radio. Grekët e dinë dhe duhet ta dinë se ne i detyrohemi shumë policëve tanë”, theksoi ministri.

Si filluan të shtënat

Gjithçka nisi mëngjesin e së shtunës, kur anëtarët e dy familjeve nga Shqipëria u takuan në rrugën Kourtidou, në Kato Patisia, për të zgjidhur mosmarrëveshjet e tyre personale. Megjithatë, atmosfera nuk vonoi të përkeqësohej dhe shumë shpejt ata u kapën në befasi.

Pak pas orës 21:30, në kryqëzimin e rrugëve Georgiou Nazou dhe Kourtidou, në Kato Patisia, një  Mercedes me një drejtuese femër dhe dy pasagjerë të tjerë është afruar dhe ka qëlluar një drejtues motori të ri, duke e plagosur rëndë.

Motoçikletën e ka ndjekur babai i viktimës, në një makinë tip Audi, në të cilën udhëtonin dy persona të tjerë.

Babai, gjithmonë sipas burimeve të ELAS-it, ka qëlluar autorin e plagosjes së të birit dhe e ka plagosur për vdekje.

Pasagjeri i Audi-t, i cili tentoi të vraponte për t’u mbrojtur, u godit dhe u plagos nga një makinë që kalonte.

Në të njëjtën kohë, pasagjeri i  Mercedesit i cili më parë kishte hapur zjarr është larguar nga makina. Menjëherë pas kësaj ai ka ndaluar një shofer që kalonte dhe i ka marrë me armë mjetin. një Yaris i zi dhe iku drejt Agioi Anargyros.

Policia nisi menjëherë hetimet për gjetjen e burrit të arratisur nga Patisia. Ai e lokalizoi atë në 124 Avenue, në Agioi Anargyrou, ku dyshohet se kishte për qëllim të kryente një grabitje në një lokal. I dyshuari ka tentuar të ikë në këmbë. Makina e patrullës e ka ndjekur. Më pas, burri ka qëlluar në drejtim të efektivëve të policisë, duke plagosur njërin në këmbë, ndërsa i dyti ka marrë një plumb lart në shpatull, i cili i ka hequr jelekun antiplumb dhe e ka plagosur në kofshë. Policia iu përgjigj zjarrit, duke plagosur për vdekje autorin e armatosur.

Ndërkohë  është arrestuar edhe drejtuesja femër e Mercedesit.

“Ne pamë një polic që çalonte dhe një tjetër që ishte poshtë”

“Ishim ulur jashtë dhe papritmas dëgjuam të shtëna armësh. Në menduam se ishte fishekzjarre. Më pas kuptuam se çfarë ndodhi në 50 metra. Ne pamë një oficer policie që çalonte dhe një tjetër që ishte poshtë. Kishim frikë se nuk na afrohej shumë. Disa thonë se ka grabitur një dyqan dhe teksa po kalonin policët, aksidentalisht u përplasën me ta”, thotë një dëshmitar okular.

Dy efektivët e policisë të plagosur janë transportuar në Spitalin e Përgjithshëm Ushtarak 401 të Athinës.

Ata u vizituan në spital nga ministri i Mbrojtjes së Qytetarit Takis Theodorikakos dhe kreu i policisë greke Konstantinos Koumas.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.