AKTUALITET

Arrestohet bosi i drogës në Itali, pritej të martohej së shpejti! Klani mafioz kishte lidhje me vrasjen e shqiptarit në vitin 2017

17:04 - 04.07.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Karabinierët i trokitën në derë teksa po përgatitej për dasmën, e cila duhej të festohej sot. Por 42-vjeçari nga Cassano Ottavio Di Cillo përfundoi në burg në vend të altarit. Së bashku me të edhe 23 persona të tjerë (arrest shtëpiak vetëm për bashkëpunëtorin e drejtësisë Giuseppe Casadibari), në kuadër të operacionit Porta Robustina , të zhvilluar nga karabinierët dhe të koordinuar nga Drejtoria Antimafia e Qarkut. Dyzet e tre nga të gjithë personat nën hetim për shoqërim kriminal me qëllim trafikun e drogës, me rrethanë rënduese të metodës dhe modaliteteve mafioze.
“Me këtë hetim ne kemi mbyllur rrethin e asaj që ka ndodhur ndër vite në Bitonto dhe në disa komuna fqinje”, tha koordinatori i DDA, Francesco Giannella, sepse burrat e klanit Cipriano përfunduan pas hekurave, i cili midis 2017 dhe 2018, ishte përfshirë në një grindje të përgjakshme me grupin Conte, në të cilën e moshuara Anna Rosa Tarantino u vra gabimisht. Vite më vonë është mbyllur një kapitull tjetër, pikërisht ajo pjesë e hetimeve që kishin nisur pas vrasjes së shqiptarit Edvin Sadiku, e ndodhur në Bitetto më 4 shkurt 2017.

Karabinierët u koordinuan nga prokurorët Ettore Cardinali dhe Marco D’Agostino, të cilët dëgjuan gjithashtu bashkëpunëtorë të shumtë të drejtësisë (i fundit prej të cilëve Gaetano Palmieri), të cilët gjyqtari hetues Marco Galesi në urdhëresë i konsideroi të besueshëm dhe të dobishëm gjithashtu për të demonstruar se, përkundër fakteve të kontestuara që i referohen viteve 2017 dhe 2018, organizata kriminale ishte ende funksionale. Në krye ishte 35-vjeçari Francesco Colasuonno, i cili menaxhonte një ushtri djemsh të përdorur si tregtarë me pakicë të hashashit, marihuanës, kokainës dhe heroinës në sheshet e Bitontos, Palo, Grumo, Bitritto. Modalitetet ishin “zakonisht mafioze – shkruan gjyqtari – pasi ato kryheshin në mënyrë goditëse, në mes të ditës, në zona të frekuentuara nga njerëzit dhe duke përdorur armë”.

Krahas incidenteve të trafikut të drogës, janë dokumentuar edhe zhvatje, armëmbajtje pa leje dhe shkelje të detyrimeve të veçanta të mbikëqyrjes. Kanali i furnizimit me kokainë dhe heroinë në Bitonto dhe Palo del Colle do të ishte pikërisht ai Di Cillo, i cili sot duhet të martohej dhe që nga hetuesit konsiderohet të jetë në biznes me klanin parizian të Barit. Mbrëmë, serenata para dasmës me shumë fishekzjarre, u gjallërua nga një këngëtar neo-melodik sicilian. Videot u publikuan gjithashtu në tik tok dhe u blenë nga DDA.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.