BOTA

COVID-19/ Identifikohen mbi 9 mijë raste të reja në Greqi, 23 viktima në 24 orët e fundit

16:04 - 04.07.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Rastet e reja laboratorike të konfirmuara të coronavirusit të regjistruara në 24 orët e fundit ishin 9360. Numri i përgjithshëm i të sëmurëve arrin në 3,729,199.
Numri i riinfeksioneve të reja të mundshme të regjistruara në 24 orët e fundit ishte 1841 ndërsa që nga fillimi i pandemisë SARS-CoV-2 numri total vlerësohet në 181717. Numri i pacientëve të intubuar është 102 (61.8% meshkuj).

Mosha mesatare e tyre është 70 vjeç. 91.2% kanë sëmundje themelore dhe/ose mosha 70 vjeç e lart. Nga pacientët e intubuar, 39 janë të pavaksinuar ose pjesërisht të vaksinuar dhe 63 janë plotësisht të vaksinuar.

Që nga fillimi i pandemisë, 4735 pacientë janë larguar nga ICU. Pranimet e pacientëve të rinj me COVID-19 në spitalet e territorit janë 257. Mesatarja e pranimeve në shtatë ditë është 281 pacientë. Mosha mesatare e rasteve është 37 vjeç.

Vdekje të reja të pacientëve me COVID. -19 janë 23, ndërkohë që nga fillimi i epidemisë janë regjistruar gjithsej 30.327 vdekje.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.