AKTUALITET

Huawei renditet si furnizuesi më i madh i inverterit në botë për vitin 2021

07:00 - 22.07.22 K.K
GSH APP Get it on Google Play

Sipas një raporti të ri nga Wood Mackenzie, Huawei është renditur furnizuesi më i madh i inverterit në botë për sa i përket dërgesave në vitin 2021. Këtë pozicion, gjiganti kinez i teknologjisë e mban që nga viti 2016 dhe është një nga shitësit kryesorë që kontrollojnë mbi gjysmën e tregut botëror të inverterëve diellorë PV.
Gjiganti kinez i teknologjisë është emëruar furnizuesi më i madh i inverterit në botë për të shtatin vit radhazi, i ndjekur nga Sungrow dhe Growatt. Kompanitë kanë mbajtur të njëjtat pozicione që nga viti 2016. Dërgesat globale të inverterit PV kanë arritur 225,3 GWac në 2021, një rritje prej 22% nga viti 2020.

“Pjesa e tregut e Huawei qëndroi në një 23% të qëndrueshme në 2021 ndërsa Sungrow u rendit në vendin e dytë me rreth 21% duke u rritur afërsisht me 19% nga viti 2020,” thanë analistët. “Nënkampionia e dytë Growatt zë 7% të pjesës së tregut, duke zëvendësuar SMA e cila ra në pozitën e gjashtë. Së bashku, tre shitësit kryesorë kontrollojnë mbi gjysmën e tregut botëror të inverterëve diellorë PV”.

“GoodWe kaloi katër pozicione për t’u renditur në vendin e pestë në 2021, për shkak të dërgesave të mëdha në rajonin e Azi-Paqësorit – veçanërisht Kinën dhe Korenë e Jugut”- tha Wood Mackenzie. “Për herë të parë në listën e top 10-ës është SolarEdge i mbështetur nga Izraeli, i cili siguroi vendin e nëntë në vitin 2021, duke shtuar rreth 1000 MW”.

Rajoni i Azi-Paqësorit ishte edhe një herë tregu më i madh vitin e kaluar, duke përbërë më shumë se gjysmën e dërgesave totale. Evropa dhe Shtetet e Bashkuara kishin aksione përkatësisht 23% dhe 14%.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.