BOTA

Zbulohet misteri i përplasjes detare të bombarduesit RAF të Luftës së Dytë Botërore

19:35 - 29.07.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Historia prekëse e një ekuipazhi të RAF, bombarduesi i të cilit ra në det pranë një ishulli italian gati 80 vjet më parë, është zbuluar për herë të parë.
Gjashtë vjet iu deshën një ekipi historianësh dhe zhytësish për të mbledhur së bashku atë që ndodhi me aeroplanin, i cili tani është identifikuar si një bombardues i lehtë i Martin Baltimore.

Ata u mbështetën në një përzierje të të dhënave ushtarake britanike, të Commonwealth dhe italiane, si dhe në kujtimet e vendasve, njëri prej të cilëve është ende gjallë, të cilët panë avionin të rrëzohej nga qielli.

Ai po fluturonte në një mision zbulimi nga baza e tij në Maltë më 15 qershor 1942, kur u detyrua të hidhej në det, ose pasi u godit nga zjarri i armikut ose sepse vuante nga problemet e motorit.

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.