Kryesore

Hetuesit analizojnë kartonin e dyshimtë të Xhakës kundër Leeds, flitet për një komplot të mundshëm kriminal që përfshin mafien shqiptare

12:52 - 05.08.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Hetuesit që po hetojnë kartonin e Granit Xhakës në fitoren e Arsenalit në Premier Ligë në Leeds sezonin e kaluar po shqyrtojnë një komplot të dyshuar kriminal që përfshin mafien shqiptare dhe një ish-futbollist profesionist i cili është dënuar për trukim ndeshjesh.
Sportsmail zbuloi në qershor se hetimi i FA për kartonin e verdhë të çuditshëm të Xhakës për humbje kohe dhjetorin e kaluar iu kalua Agjencisë Kombëtare të Krimit, e cila drejton luftën e Britanisë së Madhe kundër krimit të rëndë dhe të organizuar.

Hetimi i FA u shkaktua nga modele të dyshimta bastesh që u shfaqën në fund të fitores 4-1 të Arsenalit në Elland Road, me 52,000 £ të vendosura për Xhakën që u ndëshkua në 10 minutat e fundit të lojës.

Xhaka u ndëshkua me karton të verdhë nga gjyqtari Andre Marriner në minutën e 86-të pasi vonoi të ekzekutonte një goditje dënimi, pavarësisht se Arsenali po fitonte 4-1 dhe kishte kontroll të plotë të lojës.

Pamjet video të incidentit tregojnë mesfushorin duke qëndruar mbi topin thellë në gjysmën e tij për rreth 20 sekonda përpara se të ndëshkohej.

Sportsmail i thekson se hetuesit e NCA kanë zbuluar prova të shumave të konsiderueshme të basteve në kriptovaluta në tregje që nuk janë të rregulluara në këtë vend, me një pjesë të madhe të aktivitetit që mendohet se ka ndodhur në Shqipëri.

NCA po shqyrton gjithashtu pretendimet se Alban Jusufi, një sulmues suedezo-shqiptar i dënuar me pesë vjet pezullim për trukim ndeshjesh nga gjykatat suedeze në vitin 2017, bëri shuma të mëdha duke vënë bast që Xhaka të ndëshkohej.

41-vjeçari u shpall fajtor për korruptimin e portierit të AIK-ut, Kyriakos Stamatopoulos, me 150,000 £ për të mos performuar mirë përpara një derbi kundër IFK Gothenburg në 2017. FA e Suedisë e shtyu ndeshjen pasi u raportua trukimi i ndeshjes.

Xhaka, i cili pritet të luajë për Arsenalin në Crystal Palace të premten mbrëma, ka lindur në Basel dhe luan për Zvicrën, por është krenar për trashëgiminë e tij shqiptare. Vëllai i tij më i madh Taulanti bëri 31 paraqitje për kombëtaren.

Gjatë Kupës së Botës 2018, Xhaka u gjobit nga FIFA pasi bëri një gjest me dorë për të përfaqësuar simbolin kombëtar shqiptar të shqiponjës. Gjatë Kupës së Botës 2018, Xhaka u gjobit nga FIFA pasi bëri një gjest me dorë për të përfaqësuar simbolin kombëtar shqiptar të shqiponjës.

Xhaka, 29 vjeç, u gjobit nga FIFA në Kupën e Botës 2018 pasi bëri një gjest me dorë për të përfaqësuar simbolin shqiptar të shqiponjës në fitoren 2-1 të Zvicrës ndaj Serbisë.

Nuk ka asnjë sugjerim për keqbërje nga ana e tij, as nuk është e qartë se kush mund të jetë i përfshirë në ndonjë komplot.

Arsenali dhe FA nuk pranuan të komentojnë të enjten mbrëma. Mësohet se ata nuk kanë marrë ndonjë përditësim të fundit nga grupi hetimor.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.