BOTA

Peskov: Putin dhe Macron nuk kanë folur me telefon për dy muaj

14:42 - 05.08.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Presidenti rus Vladimir Putin dhe presidenti francez Emmanuel Macron nuk kanë folur me telefon për dy muaj, sepse Franca është një vend “jomik” me të cilin bisedimet nuk janë “të nevojshme” për momentin, tha sot Kremlini.
“Epo, në parim, Franca është një shtet armiqësor për sa i përket veprimeve që ajo ndërmerr që kanë të bëjnë me vendin tonë”, u tha Dmitry Peskov gazetarëve, duke iu përgjigjur një pyetjeje në lidhje me mungesën e komunikimit telefonik kohët e fundit midis dy udhëheqësve, të cilët kishin folur disa herë në fillim të vitit.

“Ata nuk e thërrasin njëri-tjetrin sepse mendojnë se nuk është koha, dhe tani nuk është e nevojshme. Nëse ndihet kjo nevojë, ata mund të telefonojnë njëri-tjetrin në një minutë”, tha Peskov.

Putin-Macron: Telefonata e tyre e fundit zyrtare

Telefonata e fundit zyrtare mes Putinit dhe Macron u zhvillua më 28 maj, kur dy liderët diskutuan me telefon, së bashku me kancelarin gjerman Olaf Scholz, për fatin e ushtarëve ukrainas të kapur nga ushtria ruse. Macron kishte folur më parë me Putinin me telefon në fillim të majit, në fillim të marsit dhe pesë herë në shkurt mes tensioneve të larta deri në sulmin e Kremlinit në Ukrainë më 24 shkurt. Ai gjithashtu kishte udhëtuar personalisht në Moskë më 7 shkurt për të takuar Putinin.

Këto kontakte të shumta kanë çuar në kritika ndaj presidentit francez , me disa që e akuzojnë atë për mbajtjen e kontakteve të rregullta me udhëheqësin e Kremlinit pa arritur sukses në parandalimin e pushtimit rus të Ukrainës.

Rusia i përshkruan si “jomiqësore” vendet të cilat, si Franca, kanë vendosur sanksione kundër saj pas ndërhyrjes së saj në Ukrainë.

Kremlini po zgjeron vazhdimisht listën e vendeve “jomiqësore” që i nënshtrohen kundërmasave nga Moska. Midis tyre janë Shtetet e Bashkuara, Australia, Kanadaja, Britania, Zelanda e Re, Japonia, Koreja e Jugut, Norvegjia, Tajvani dhe të gjitha vendet anëtare të Bashkimit Evropian.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.