AKTUALITET

“Vajza britanike humbi jetën nga skafi në Himarë”/ Media angleze: Protestuesit në Shqipëri kërkojnë dorëheqjen e Gledis Nano dhe Bledi Çuçit

14:50 - 05.08.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Një vajzë britanike ka humbur jetën pasi u godit nga një skaf që dyshohet se drejtohej nga një shef policie jashtë shërbimit në Shqipëri.
Jonada Avdia 7 vjeçe mbeti e plagosur për vdekje teksa po notonte me të atin në plazhin e Potamit në Himarë, citon The Sun.

Jonada Avdia

E reja, nga Barking, Londra Lindore, ishte me pushime me familjen e saj në vendin e lindjes së prindërve të saj.

Arjan Tase, komisar policie nga qyteti i Elbasanit, u arrestua pas aksidentit të tmerrshëm të pasdites të së martës.

Arjan Tase

 

Ai do të paraqitej sot në gjykatë për akuzën e vrasjes nga pakujdesia pasi shpërthyen protesta të zemëruara duke kërkuar dorëheqjen e kryeministrit të vendit.

Hetuesit pretendojnë se ai po manovronte në mënyrë të rrezikshme pranë bregut me varkën e huazuar të stilit RIB dhe humbi kontrollin.

Jonada ishte duke notuar rreth 15 metra larg kur ajo u godit nga skafi para syve të tmerruar.

Mësuesi Bislim Ahmetaj ka shpërndarë një postim emocionues në rrjetet sociale ku zbulon një bisedë zemërthyese që ka pasur me babain e shqetësuar të vajzës, Bledarin.

Babai i pikëlluar i tha se po mbante për dore vajzën e tij kur ajo u godit dhe tha: “Unë duhet të kisha vdekur dhe jo Jonada”.

Një mbikëqyrës i policisë shqiptare, Agjencia e Mbikëqyrjes së Policisë, tha se Tase po ngiste varkën nga Porto Palermo drejt Potamit me anëtarët e familjes së tij gjithashtu në bord.

Ai shtoi se i gjithë zinxhiri komandues i Drejtorisë Vendore për Kufirin dhe Migracionin në Vlorë, e cila është përgjegjëse për parandalimin e aksidenteve në zonën bregdetare, është pushuar nga puna.

Protestuesit dje në Tiranë

Shefi i policisë Gledis Nano ka shkarkuar gjithsej 15 persona, duke thënë se “nuk do të tolerojë asnjë oficer policie, drejtues apo zbatues, i cili nuk zbaton me rigorozitet dhe ndershmëri detyrat funksionale, në interes të mbrojtjes së jetës së qytetarëve”.

Qindra protestues u mblodhën dje para Ministrisë së Brendshme në kryeqytetin Tiranë, duke bërë thirrje për siguri dhe mbrojtje më të mirë të plazheve.

Demonstruesit kërkuan gjithashtu dorëheqjen e ministrit Bledi Çuçi, drejtorit të Përgjithshëm të Policisë, Gladis Nano dhe ministres së Turizmit, Mirela Kumbaro.

Me qindra qirinj dhe lule janë vendosur aty ku humbi jetën Jonada, si dhe para Kryeministrisë.

Familja e vajzës thuhet se ka jetuar në Britaninë e Madhe për dy dekadat e fundit dhe Jonada ka lindur në Londër.

Ky është aksidenti i tretë i raportuar me skaf në bregdetin shqiptar këtë verë.

Muajin e kaluar një çift u dërgua në spital pasi u godit nga një skaf në Jalë, ndërsa dy ditë më vonë një tjetër fëmijë shtatëvjeçar u dërgua me urgjencë në urgjencë pas një aksidenti skafi.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.