Kryesore

Brittney Griner, basketbollistja që ka ndezur tensionet SHBA-Rusi

08:11 - 06.08.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Basketbollistja amerikane Brittney Griner, e cila ka pasur një karrierë të shkëlqyer në sportin e basketbollit, është dënuar me nëntë vjet burg për posedim dhe kontrabandë droge nga një gjykatë në Moskë.
Griner u ndalua në aeroportin Sheremetyevo të Moskës më 17 shkurt 2022, megjithëse arrestimi i saj u bë i njohur vetëm më 5 mars, kur në bagazhin e saj u gjetën fishekë që përmbanin vaj kanabisi për avullim.

Më 4 gusht, ajo u shpall fajtore dhe u dënua me 9 vjet burg për posedim dhe kontrabandë droge.

Lojtarja e Phoenix Mercury të WNBA dhe ekipin rus Ekaterinburg është 2.03 metra e gjatë.

E lindur në Houston, Teksas, më 18 tetor 1990, ajo ishte anëtare e ekipit të Universitetit Baylor në Teksas, ku luajti nga 2009 deri në 2013.

Ajo u zgjodh numri 1 në draftin e WNBA 2013 nga Phoenix Mercury, i vetmi ekip profesionist amerikan për të cilin ka luajtur që atëherë dhe ku ajo ishte një nga lojtarët e tyre më të mirë.

Ajo fitoi titullin e WNBA me ta në 2014 dhe ishte finaliste në 2021, kur ata u mundën nga Chicago Sky.

Në 8 raste, e fundit në vitin 2022 në mënyrë simbolike, ajo është përfshirë në ekipin e yjeve të WNBA.

Jashtë Shteteve të Bashkuara, ajo luajti për në Kinë në vitin 2014, kohë gjatë së cilës ajo pësoi një fatkeqësi të rëndë më 3 nëntor të atij viti kur u sulmua dhe u godit me thikë pak pas stërvitjes me ekipin e saj.

Që nga viti 2015 ajo luan për klubin rus UGMK Ekaterinburg, ekipi më i fortë në basketbollin evropian, me tre tituj të Euroligës.

Skuadra drejtohet nga spanjolli Miguel Mendez i cili është edhe trajner i kombëtares.

Lojtarja kyçe e ekipit amerikan, ajo fitoi kampionatin botëror në Turqi në tetor 2014, kur mposhtën Spanjën dhe u përfshi në ekipin e turneut.

Përsëri në Tenerife (Spanjë) në shtator 2018, pasi mundi Australinë në finale, ajo u votua si lojtarja më e mirë e asaj ndeshjeje vendimtare.

Ajo është gjithashtu një fituese e dyfishtë i medaljes së artë olimpike; në Rio 2016 dhe Tokyo 2020.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.