AKTUALITET

Ikën nga arresti shtëpiak dhe shkon te karabinierët: Më ktheni në burg, nuk e duroj dot të dashurën e babit

18:58 - 06.08.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Për katër muaj ai jetoi me të atin dhe partneren e re të prindit, më pas kuptoi se bashkëjetesa e detyruar nuk ishte më e qëndrueshme. “E padurueshme”, e përkufizoi ai ditën kur u largua me vetëdije nga shtëpia dhe u paraqit para karabinierëve, duke u deklaruar: “Kam shpëtuar nga arresti shtëpiak, ju lutem më ktheni në burg. Nuk e duroj dot më të dashurën e babait tim”. Dhe kështu karabinierët e kënaqën. Por shakaja e priste aty pranë. Një ditë pasi gjyqtari hetues – duke vërtetuar arrestimin – e liroi dhe e ktheu në shtëpinë nga e cila ishte arratisur.
Protagonist i kësaj historie është një dyzet vjeçar nga Torino me precedentë të ndryshëm kriminalë pas tij. Që nga marsi i kaluar, burri ishte duke vuajtur një dënim prej një viti e një muaji. Gjykata Mbikëqyrëse i kishte caktuar masën e paraburgimit në shtëpi, kështu që ai u kthye të jetonte nën të njëjtën çati me babain dhe partneren e tij të re. Në fillim gjithçka shkoi mirë, por më pas do të lindnin probleme. Dhe kështu për të këqijat ekstreme, ka ilaçe ekstreme. Për të mos jetuar me “njerkën” e tij ai u arratis, duke e ditur fare mirë se shkelja do ta kthente në qeli. Në fund të fundit, ishte ajo që donte dhe nuk e fshehu para gjyqtarit hetues.

Ndoshta edhe person mendoi se ia kishte arritur qëllimit kur dëgjoi prokurorin që i kërkonte paraburgim në burg. Por gjyqtari konstatoi se nuk kishte kushte. Çështje Ligjore. Fakti që ai ishte arratisur ishte pa dyshim, por “në rastin konkret – shkruan gjyqtari hetues – elementi subjektiv i mashtrimit nuk mund të njihet me siguri të mjaftueshme”. Për të kundërshtuar dëshirën e dyzet vjeçarit është një vendim i Gjykatës së Lartë të vitit 2013, i rikujtuar nga gjyqtari në urdhrin: “Nuk ka asnjë krim mashtrimi evazioni në rast se i akuzuari largohet nga shtëpia ku ndodhet nën arrest shtëpiak për shkak të një situate bashkëjetese që nuk është më e qëndrueshme me familjarët”.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.