BOTA

Mori pjesë në një sfidë në ‘Tik-Tok’ dhe ra në koma! “Vdes” 12-vjeçari Archie/ Mjekët i shkëputën tubat që e mbanin me frymë

16:04 - 06.08.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Archie Battersby, djaloshi 12-vjeçar nga Britania i vdekur nga truri, i cili ishte në mbështetje mekanike, vdiq të shtunën pasi mjekët shkëputën makineritë që po e mbanin në jetë.
Historia e tij shkaktoi një sensacion në Britani pasi prindërit e tij ishin përfshirë në një betejë të gjatë ligjore.

Fillimisht ata kishin luftuar kundër vendimit për të ndërprerë mbështetjen dhe më pas për t’i lejuar ta çonin djalin në një qendër pushimi ku ai do të kishte “një fund dinjitoz “.

Të dyja ankesat dështuan. Ankesa kundër ndërprerjes së mbështetjes u refuzua në Gjykatën e Apelit dhe nga Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut, e cila vendosi se ajo nuk kishte juridiksion.

Mocioni për transferim jashtë spitalit u rrëzua kur gjykata ra dakord me mjekët të cilët vlerësuan se do të ishte e rrezikshme për jetën e djalit.

Archie kishte qenë në koma që nga 7 prilli, ndoshta sepse kishte marrë pjesë në një sfidë në internet. Mjekët besojnë se ai nuk kishte asnjë shpresë për shërim.

Të mbetur pa asnjë mjet tjetër ligjor, prindërit e Archie Battersby u njoftuan se mbështetja mekanike e djalit të tyre të vdekur nga truri do të ndalohej nga ora 12:00 të shtunën.

Duke folur për Sky News, nëna e djalit, Holly Dance, tha se spitali e kishte bërë të qartë se nuk kishte mundësi të tjera.

Dhe ajo vetë e pranon që mundësitë ishin shterur: “Ne bëmë gjithçka që i premtova të dashurit tim se do të bëja”, deklaroi ajo.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.