BOTA

Përshkallëzohet situata në Rripin e Gazës, raketat vrasin vajzën 5-vjeçare

07:59 - 06.08.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Tensionet mbeten të larta midis Rripit të Gazës dhe Izraelit.
Dhjetëra raketa të lëshuara nga Gaza ndriçuan qiellin, pas vrasjes së të paktën 10 personave në sulmet ajrore izraelite.

Lideri i militantëve Tayseer Jabari ishte në mesin e të vrarëve.

Izraeli tha se sulmet pasuan një “kërcënim të menjëhershëm” nga grupi i tij Palestinez Xhihadi Islamik (PIJ).

Një vajzë 5-vjeçare në Gaza gjithashtu vdiq, thanë zyrtarët lokalë të shëndetësisë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën, raporton BBC.

PIJ u përgjigj duke gjuajtur më shumë se 100 raketa në Izrael gjatë natës “në një përgjigje fillestare”.

Shumica u kapën nga mburoja e mbrojtjes raketore të Iron Dome të Izraelit, por sirenat u dëgjuan në një numër qytetesh izraelite gjatë gjithë natës.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) thanë se kishin rifilluar sulmet me raketa kundër pozicioneve të shumta militante në Gaza, duke vazhduar sulmet deri në orët e para të mëngjesit të së shtunës.

Shkëmbimi i zjarrit brenda natës shënon përshkallëzimin më serioz të dhunës që nga lufta 11-ditore e majit 2021, e cila la më shumë se 200 palestinezë dhe një duzinë izraelitë të vdekur përpara se të aprovohej një armëpushim.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.