AKTUALITET

“Shoku im ishte në autobus”/ Aksidenti në Kroaci me 12 pelegrinë të vdekur, flet organizatori i udhëtimit: Ja pse hoqa dorë në minutën e fundit…

19:18 - 06.08.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Jaroslaw Milkowski nga Varshava, i cili drejton zyrën “U brata Jozef” prej 9 vitesh, tha për mediat polake se ai ishte organizatori i udhëtimit për në Medjugorje dhe se ai vetë supozohej të ishte në autobusin që u përplas në autostradën A4, por ai hoqi dorë nga pelegrinazhi si pasojë e një tragjedie personale.
“Është një gjë shumë e dhimbshme për mua. Sidomos që sapo varrosa nënën time sot. Tani jam kthyer nga varrimi dhe po shkoj në polici. Është vërtet e vështirë për mua, por gjykimet e Zotit që ne jetojmë janë të panjohura”, tha Jaroslaw për mediat.

Pelegrinët u nisën nga “Jasna Gora”

Sipas informacioneve që ai ka komunikuar për mediat, një grup pelegrinësh janë takuar të premten e 5 gushtit rreth orës 15:00 në qytetin Czestochowa, i cili njihet më së shumti për vendin e shenjtë “Jasna Gora”. Aty, pas faljes të gjithë u nisën për në Medjugorje me autobus, por Jaroslaw anuloi udhëtimin për shkak të vdekjes së nënës së tij.

-“Unë kam çuar një pjesë të grupit nga Varshava në Czestochowa, por për shkak të varrimit të nënës sime nuk shkova me pelegrinët. Unë duhej t’u bashkohesha më vonë, kisha një biletë avioni”, rrëfeu Jaroslaw.

Pas meshës në “Jasna Gora”, autobusi me pelegrinët u nis drejt kufirit polak. Para kufirit me Republikën Çeke, ata u ndalën për të ngrënë, dhe më pas u nisën drejt Medjugorjes përmes Republikës Çeke, Sllovakisë dhe Hungarisë. Ata duhej të arrinin në vend pas më shumë se një dite udhëtimi, të shtunën midis orës 13 dhe 15. Siç siguron organizatori, pushimet ishin caktuar çdo tre orë.

Miqtë e Jaroslavit e quajnë Vëlla Jaroslav, por ai është një laik që kujdeset për pelegrinazhët në Medjugorje. Ai u ndihmua në organizimin e udhëtimit nga një murgeshë nga fshati Jedlnia, 89 km në jug të Varshavës, të cilën e takoi në kishën lokale. Në autobus ishin pelegrinët nga fshatrat Jedlnie, Sokolow Podlaskie, Konin dhe Radom, dhe në mesin e tyre ishte një mik i organizatorit, një prift nga Konini dhe një murgeshë nga Jedlnie.

“Infermierja kishte një listë të pjesëmarrësve. Ajo shkoi me ta. Kam paguar sigurimin dhe akomodimin në një konvikt”, tregon ai.

Jaroslaw thotë se ka vite që bashkëpunon me një kompani transporti nga Plonsk në organizimin e pelegrinazheve me autobus dhe se nuk kishte asnjë kundërshtim pasi është një kompani e besueshme.

“Të premten, një shofer drejtoi një autobus nga Czestochowa në kufirin polak. Në kufirin me Çekinë në Mszana, ai u zëvendësua nga dy shoferë të tjerë. Autobusi duhej të udhëtonte gjatë natës pa u ndalur, dhe pelegrinët duhej të mbërrinin në Medjugorje rreth mesditës të së shtunës. Në orën gjashtë të mëngjesit të së shtunës mora informacion për aksidentin…”, tregon ai me lot në sy.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.