BOTA

Viktor Orban në Teksas: Duam më pak drogëra dhe më shumë Chuck Norris (Video)

16:12 - 06.08.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Anëtarët e Konferencës Konservatore të Veprimit Politik (CPAC) në Teksas e përshëndetën kryeministrin hungarez Viktor Orban me ovacione, duke i dhënë mundësinë të shprehë idetë e tij në SHBA.
Politikani i njohur, i cili është përplasur me Bashkimin Evropian për çështje të tilla si emigracioni i paligjshëm dhe mbështetja e tij për ruajtjen e traditave evropiane, nuk e humbi mundësinë për të promovuar edhe një herë modelin e familjes tradicionale.

Orban lexoi seksionin e kushtetutës hungareze që thotë se martesa është e mundur vetëm midis një burri dhe një gruaje. “Më pak drag queens dhe më shumë Chuck Norris”, tha ai.

Sigurisht që u ngritën edhe çështje të tjera. “Nëse dikush dyshon nëse liberalët progresivë dhe komunistët janë të njëjtë, na pyesni ne në Hungari. Është e njëjta gjë”, tha ai.

Victor Orban, kryeministri më jetëgjatë në Evropë, u takua të martën në klubin e tij të golfit në New Jersey. Ish-presidenti amerikan, i cili gjithashtu foli në konferencë, e përshkroi Orbanin si mikun e tij.

Në të njëjtën kohë, kryeministri hungarez argumentoi se Perëndimi është kapur në një përplasje qytetërimesh, ndërsa hodhi poshtë termin “racist”.

“Një politikan i krishterë nuk mund të jetë racist”, tha ai, duke i quajtur “idiotë” ata që e konsiderojnë atë racist ose antisemitik.

Në të njëjtën kohë, ai u tha konservatorëve se kanë dy vjet për t’u përgatitur, me sa duket duke iu referuar zgjedhjeve presidenciale të 2024 në SHBA.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.