BOTA

ANALIZA/ Thatësira e Evropës mund të sinjalizojë ‘vdekjen’ e lundrimit në lumenj

18:18 - 14.08.22 K.K
GSH APP Get it on Google Play

Evropa po kalon një verë tjetër kataklizmike. Këtë herë, nuk është burokracia pandemike, por ajo që duket të jetë thatësira më e keqe e kontinentit në histori, shkruan CNN.
lumenj

Rreth 63% e tokës në të gjithë BE-në dhe Mbretërinë e Bashkuar kishin ose paralajmërime ose alarme për thatësirën, sipas Observatorit Evropian të Thatësirës së BE-së javën e kaluar – dhe kjo shifër u lëshua përpara se Mbretëria e Bashkuar të shpallte një thatësirë ​​në tetë nga 14 zona.

Ndërsa peizazhi është i thatë, nivelet e ujit po bien. Lumenjtë dhe liqenet po thahen dhe po ashtu duke pasur efekte shkatërruese në tregti dhe industri, po godet gjithashtu një sektor që tashmë ishte në gjunjë falë pandemisë: turizmin. Më keq, ekspertët thonë se kjo është një shenjë shqetësuese për gjërat që do të vijnë.

lumi rhine

Dramë në Rhine

Lumi Rhine 766 milje është një nga rrugët më të rëndësishme tregtare të Evropës, me anije kontejnerësh që qarkullojnë rreth kthesave të saj.

Është gjithashtu një itinerar klasik i lundrimit. Por tani disa nga ato ëndrra të rrugëve ujore duket se do të përfundojnë.

Sipas shifrave zyrtare, të shtunën, niveli i ujit në qytetin gjerman të Kaub ra në pikën më kritike, 36 centimetër.

danub

Asnjë lumë i padëmtuar

Në Francë, disa pjesë të lumit të famshëm Loire janë tharë pothuajse plotësisht. Janë mbyllur edhe disa kanale.

Në Mbretërinë e Bashkuar, burimi i Thames është zhvendosur pesë milje poshtë lumit për herë të parë në histori.

Situata në lumin tjetër kryesor turistik të Evropës, Danub po duket gjithashtu blu. Edhe pse “nuk ka probleme” në shtrirjen austriake, autoritetet i thanë CNN të premten, se situata në Hungari ku shtrihet një pjesë e madhe e Danubit është më shqetësuese.

Dhe pastaj është Italia, ku lumi Po është në nivelet më të ulëta historike dhe pothuajse është zhdukur në disa vende. Është një lajm katastrofik për të gjithë vendin dhe gjithashtu i ka dhënë fund turizmit në disa pjese te lumit.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.