Kronikë

“Hapni sytë!”- Karamuço paralajmëron Policinë e Shtetit: Grupet kriminale po përdorin Netflix-in për të komunikuar

20:23 - 15.08.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Profesori dhe eksperti i kriminologjisë, Ervin Karamuço, ka paralajmëruar Policinë e Shtetit që t’i bëjë sytë, pasi krimi i organizuar dhe trafikantët e drogës tashmë po përdorin teknika të reja për të shkëmbyer mesahzhe me njëri-tjetrin.
Me anë të një postimi në Facebook, Karamuço thekson se sëfundmi platforma Netflix po përdoret nga ana e grupeve keqbërëse si mundësi komunikimi, duke dërguar mesazhe të koduara.

Sipas tij, duke përdorur Netflix, kriminelë nga Tirana, Holanda dhe Ekuadori mund t’i dërgojnë mesazhe të koduara njëri-tjetrin për të bëra pazaret e drogës pa u pikasur nga forcat ligjzbatuese.

Postimi i Karamuços:

Policia e Shtetit të hapë sytë. Studimet e reja mbi taktikat kriminale kanë përfshirë edhe Netflix në llogaritë e komunikimit midis grupeve keqbërëse. Logove të një llogarie në Netflix nuk ju shkruhen emrat, por mesazhet e banditëve. Njëri në Ekuador, tjetri në Hollandë dhe i fundit në Tiranë janë shumë komod të komunikojnë pa u pikasur fare.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.