BOTA

Sulmi në zemër ia merr jetën shkrimtarit të famshëm, lajmi për vdekjen bëhet publik një javë më vonë (EMRI)

18:13 - 15.08.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Autori britanik Nicholas Evans, i cili shkroi bestsellerin “The Horse Whisperer” i cili u bë film, ka vdekur nga një atak në zemër në moshën 72-vjeçare, njoftoi sot agjenti i tij.
Vdekja e tij ndodhi më 9 gusht, por doli në dritë gati një javë më vonë me një deklaratë: “United Agents me pikëllim njofton vdekjen e autorit të njohur Nicholas Evans, i cili vdiq papritur të martën pas një infarkti të miokardit”.

I lindur në Anglinë qendrore në vitin 1950, Nicholas Evans studioi drejtësi në Oksford përpara se të bëhej gazetar në shtypin lokal dhe më pas në televizion.

Ai ishte më i njohur për romanin e tij të parë jashtëzakonisht të suksesshëm, The Horse Ëhisperer, i cili u botua në 1995 dhe shiti 15 milionë kopje në mbarë botën.

Romani trajton historinë e një vajze të re, e cila plagoset rëndë në një aksident me një kalë, në të cilin vritet shoqja e saj më e mirë dhe plagoset rëndë edhe kafsha. Për ta kuruar, nëna e saj fillon në një ekspeditë në Montana ku jeton “rojtari” Tom Booker, i cili ka reputacionin se është në gjendje të kujdeset për kuajt më të vështirë.

Libri u përshtat në një film nga Robert Redford, regjisor, aktor dhe producent i këtij himni për horizonte të gjera, natyrë të pastër dhe kuaj.

Filmi, i cili u shfaq për herë të parë në kinema në vitin 1998, me Scarlett Johansson dhe Kristin Scott Thomas, u nominua për Oscar, por nuk mori asnjë çmim.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.