AKTUALITET

Ish-komandanti i ushtrisë amerikane në Evropë: Putin kujton Hitlerin

15:15 - 22.09.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Mobilizimi i pjesshëm i shpallur dje nga presidenti rus Vladimir Putin nuk do ta ndihmojë atë të fitojë në Ukrainë, shpjegon Mick Ryan, një ekspert ushtarak australian, në një intervistë për mediat gjermane.
“Mobilizimi i Putinit nuk synon të fitojë luftën. A e kthen vendimi i tij luftën në favor të rusëve? Jo, thotë eksperti ushtarak australian siç raportohet nga revista gjermane Focus. Ish gjenerali është i sigurt se e vetmja gjë që do të arrijë është të forcojë ushtrinë tashmë që lufton në Ukrainë dhe të pushtojë më shumë territore ukrainase.

“Rusia po dërgon 300,000 rezervistë në luftën në Ukrainë. Numri i madh ka frikë nga shumë se ushtria e Putinit më në fund po e fiton betejën kundër ukrainasve. Por ekspertët pajtohen: Rusia nuk do të fitojë në frontin e luftës dhe kjo sepse, “Rusët duhet mbi të gjitha të zëvendësojnë trupat e tyre që luftojnë në front”, shkruan Mick Ryan në Twitter, duke shpjeguar arsyetimin e tij:

“Rusët kanë pësuar humbje të rënda. Përveç kësaj, shumë ushtarë luftojnë për tetë muaj. Normalisht, forca e një ushtari zbehet pas tre deri në katër muaj. Pra, rusët duhet së pari të zëvendësojnë ushtarët që luftojnë në tokën ukrainase dhe më pas të dërgojnë përforcime”.

“Duke rekrutuar të rinj e të moshuar nga rrugët për të luftuar në frontin ukrainas, Putini të kujton Hitlerin”, komenton ish gjenerali amerikan Ben Hodges.

“Mobilizimi i pjesshëm i Rusisë të kujton lëvizjen e fundit të Adolf Hitlerit në Luftën e Dytë Botërore”, tha Hodges për rrjetin gjerman ZDF.

Disa orë më parë ai kishte paralajmëruar Moskën për hakmarrje: “Ne do të shkatërrojmë bazat ushtarake në Krime nëse Rusia përdor armë bërthamore në kontekstin e luftës. Duke supozuar se do të sulmohet edhe Flota e Detit të Zi të Marinës Ruse.

“Edhe pse ai beson se probabiliteti i një sulmi bërthamor është jashtëzakonisht i vogël, SHBA-ja është e përgatitur për veprime të tilla. Nëse ata përfundojnë përballë armëve ukrainase në vijën e parë të frontit, ato ka të ngjarë të bëhen viktimat e fundit në pushtimin e Putinit që filloi më 24 shkurt”, raporton CNN.

Sipas ekspertëve ushtarakë të cituar nga mediat gjermane, “Putini po poshtëron veten me referendumet “false” në Ukrainën lindore”.

“Putini mund të bëjë një “luftë vetëmbrojtëse” të vërtetë”, thotë eksperti rus i politikës Ian Garner përmes Twitter, duke vënë në dukje se referendumet do ta vendosnin Putinin në mbrojtje.

“Sepse pritet që Ukraina të sulmojë Luhanskun dhe Donetsk pas referendumeve “të rreme”. Pastaj Rusia do të përpiqej të bllokonte sulmet dhe udhëheqja ushtarake ruse mund të pretendonte publikisht ‘shih, ne thamë se ishte një luftë vetëmbrojtëse’ , vazhdoi ai.

Megjithatë, duke pasur parasysh fuqinë dhe përparimin e ushtrisë ukrainase në pjesën juglindore të gadishullit, si dhe aftësinë luftarake në rënie dhe moralin në rënie të rusëve, kjo deklaratë e Putinit nuk do të çojë në një tërheqje ukrainase.

“Putin dhe udhëheqja ushtarake ruse do të duhet të shpjegojnë pse rajonet tani janë pjesë e Rusisë, por trupat ukrainase kanë dorën e sipërme në rajone të veçanta. Për më tepër, Putin do të pranonte në këtë mënyrë se ai ka aneksuar Luhansk dhe Donetsk, por ka lënë territore të tjera të pushtuara në Ukrainë. Kjo do të ishte e barabartë me një pranim se Rusia nuk ka arritur të pushtojë të gjithë Ukrainën”, thonë ekspertët.

“Ushtria ruse nuk është aktualisht e pajisur për të vendosur shpejt dhe në mënyrë efektive 300,000 rezerva”, tha Alex Lord, specialist i Evropës dhe Euroazisë në firmën e analizave strategjike Sibylline në Londër.

“Rusia tashmë po lufton për të pajisur në mënyrë efektive forcat e saj të armatosura profesionale në Ukrainë, pas humbjeve të konsiderueshme të pajisjeve gjatë luftës. Ofensiva e fundit ukrainase, gjatë së cilës Kievi rimori mijëra metra katrorë territor, pati një ndikim të rëndësishëm”, shton ai.

Në fillim të kësaj jave, Instituti Amerikan për Studimin e Luftës raportoi se analizat e ekspertëve perëndimorë dhe inteligjencës ukrainase treguan se Rusia ka humbur 50% deri në 90% të fuqisë së saj në disa njësi.

Për gazetën gjermane Bild, vendet perëndimore, përfshirë Gjermaninë, e kundërshtojnë Putinin. “Disa ndihmojnë Ukrainën më shumë, të tjerët më pak. Por të gjithë janë kategorikisht kundër tij. Ky unitet është forca jonë. Dhe Putini dëshiron ta shkatërrojë atë fuqi duke përhapur frikë. Kërcënimeve të tij nuk duhet t’i nënshtrohemi”, shprehet ai.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.