AKTUALITET

Media afër Brukselit: Shqipëria mbyll dy shkolla që dyshohet se janë të lidhura me armiqtë gylenistë të Erdoganit, në 2020 u bastis nga policia

09:29 - 23.09.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Qeveria shqiptare mbylli një shkollë dhe një kopsht fëmijësh në Tiranë këtë javë, që thuhet se kanë lidhje me kundërshtarët e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, duke çuar në akuza nga drejtuesit e institucioneve se vendimet janë të motivuara politikisht.
Kolegji Turk Mehmet Akif Ersoy dhe kopshti Zubeyde Hanim, pjesa e fundit e rrjetit Turgut Ozal, janë detyruar të mbyllen për shkak të vendimeve të qeverisë. Të dy raportohet se janë të lidhur me një organizatë që mbështet klerikun turk në mërgim Fethullah Gulen, i kundërshtuar ashpër nga Erdogan dhe i akuzuar si një grup terrorist për rolin e tyre të dyshuar në grushtin e shtetit të dështuar të vitit 2016.

Në janar 2022, Erdogan iu drejtua parlamentit shqiptar, duke thënë se “një parakusht për mbështetjen dhe vëllazërinë tonë është angazhimi juaj në luftën kundër FETÖ”, duke përdorur një emër të caktuar për organizatën dhe ndjekësit e saj nga Turqia.

Në vitin 2020, Ministri i Jashtëm Mevlut Cavusoglu tha se gylenistët – ndjekës të Gylenit – janë “jo vetëm një kërcënim për Turqinë, por edhe për vendet ku ata ndodhen”, duke shtuar se ata duhet të kthehen në Turqi dhe ata “presin mbështetjen dhe kontributin e Shqipërisë” në arsim dhe çështje të tjera.

Në rastin e institucionit Akif Ersoy, vendimi nuk specifikon arsyen e mbylljes, por përkundrazi thotë se stafi duhet të përgatisë dosjet e të gjithë fëmijëve për transferim në shkolla të tjera, duke mbuluar të gjitha shpenzimet dhe kthimin e tarifave të shkollimit.

Sipas Top Channel, një media e afërt me qeverinë, “Kolegji privat ‘Mehmet Akif Ersoy’, me vendndodhje në Tiranë, është pjesë e fondacionit Gulistan, i mbështetur nga Fejtulla Gylen” dhe është “vetë presidenti turk Erdogan që kërkoi mbylljen e shkollave ​​gyleniste”.

Kopshti i fëmijëve Zubeyde Hanim u dërgoi një letër prindërve në shtëpi duke i informuar ata për mbylljen e afërt të kopshtit dhe duke treguar arsyen e ndërhyrjes së qeverisë. Ministria e Arsimit raportoi se faqja nuk kishte licencë për të funksionuar si kopsht fëmijësh, diçka që menaxhmenti e mohon.

Një pjesë e grupit Turgut Ozal në pronësi holandeze, kopshti tha se ka depozituar në Gjykatën Administrative për anulimin e urdhrit dhe kanë njoftuar gjithashtu të gjitha institucionet e huaja në vend.

Shkolla Turgut Ozal u vu në shënjestër në vitin 2020 kur policia bastisi ndërtesën, sekuestroi regjistrat e nxënësve dhe dokumente të ndryshme dhe u fotografoi nxënësit pa urdhër gjykate apo ndonjë dokument zyrtar. Shkolla paraqiti ankesa penale pranë autoriteteve dhe akuzoi qeverinë se i synonte ato për arsye politike.

Drejtuesit e shkollës Turgot Ozal, e cila ka disa kampuse, plus kopshte dhe universitete, do të mbajë një konferencë për shtyp të premten në Tiranë.

Këto veprime ndaj shkollës vijnë më pak se një javë pasi shtetasi turk Emre Olsur u deportua në Turqi, ku ai kërkohet për një sërë krimesh.

Olur, këshilltar për shtyp i bosit të mafias Sedat Peker, i cili ishte gjithashtu një sinjalizues kundër qeverisë, u arrestua në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës të dielën dhe u deportua përsëri në Stamboll.

Avokati shqiptar i Olur, Arben Llangozi, tha se ai u kthye në Turqi brenda disa orësh, duke mos ndjekur rregullat e dëbimit dhe duke shkelur ligjet e azilit pasi Olur kishte kërkuar verbalisht azil.

“Ka një shkelje shumë të rëndë të ligjit në lidhje me kërkesën për azil”, tha Llangozi, “edhe pse ne kemi aplikuar për azil në Shqipëri në zbatim të ligjit të azilit nr. 10/2021, Emre Olur është dërguar në Turqi. Ligji përcakton qartë se pasi të ketë aplikuar për azil, ndalohet rreptësisht dëbimi i atij personi nga vendi ynë dhe duhet të dërgohet menjëherë në një vendbanim të caktuar dhe të pajiset me leje qëndrimi të përkohshme, pasi procesi zgjat gjashtë muaj. Ai nuk mund të deportohet menjëherë”.

Por kjo nuk është hera e parë që ndodh.

Në vitin 2019, shtetasi turk Harun Celik hyri në Shqipëri me një pasaportë false dhe u përpoq të kërkonte azil, por u deportua pa pasur mundësinë për të apeluar vendimin në një veprim të përshkruar nga Avokati i Popullit shqiptar si shkelje e ligjit kombëtar dhe konventave ndërkombëtare.

Selami Simsek, i cili hyri në vend me Çelikun, u vendos gjithashtu të dëbohej. Atij i ishte refuzuar azili nga Drejtoria e Azilit dhe Shtetësisë më 9 mars 2020 dhe 10 shtator 2020, por e luftoi çështjen e tij dhe fitoi.

BE dhe deputetë të ndryshëm dënuan lëvizjet dhe i kërkuan qeverisë që të sigurojë përputhjen me Konventën e Gjenevës për Refugjatët.

Në korrik 2020, raportuesit e Kombeve të Bashkuara zbuluan se qeveria turke kishte nënshkruar një sërë “marrëveshjesh sekrete” me shtete të ndryshme për të mundësuar “rrëmbime jashtë territoriale dhe kthimin me forcë të shtetasve turq”.

Në atë kohë, ata raportuan se më shumë se 100 persona ishin subjekt i “arrestimeve dhe ndalimeve arbitrare, zhdukjeve me forcë dhe torturave” sipas marrëveshjeve të tilla, duke përfshirë ato me Shqipërinë dhe Kosovën.

Ndërkohë, marrëdhënia mes qeverisë turke dhe asaj shqiptare mbetet e ngushtë, ku e para investon miliona në Shqipëri çdo vit, duke përfshirë ndërtimin e shtëpive për të zhvendosurit nga tërmeti, sigurimin e vaksinave kundër COVID dhe ndërtimin e spitaleve.

Përshtatur nga Euractiv


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.