AKTUALITET

Marrëveshja Rusi-Serbi, Ministri i Jashtëm serb: Nuk do i njohim referendumet në Ukrainë

18:13 - 25.09.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Ministrit i Jashtëm serb, Nikola Selakoviç gjatë një konference për shtyp, i pyetur nëse Serbia do t’i pranojë rezultatet e referendumit në rajonet e Ukrainës, ai tha se shteti serb nuk mund t’i pranojë ato rezultate në përputhje me Kartën e Kombeve të Bashkuara dhe parimet dhe normat e pranuara përgjithësisht të së drejtës publike ndërkombëtare.
“Nga njëra anë, përkushtimi ynë ndaj parimeve dhe rregullave të së drejtës publike ndërkombëtare, Kartës së Kombeve të Bashkuara, është parimor dhe nga ana tjetër, do të ishte krejtësisht në kundërshtim me interesat tona shtetërore dhe kombëtare, krejtësisht në kundërshtim me Politika e ruajtjes së integritetit dhe sovranitetit territorial dhe përkushtimi ndaj parimit të paprekshmërisë së kufijve”, u shpreh Selakoviç.

I pyetur nga një gazetar se çfarë mesazhi po dërgon Serbia me marrëveshjen që nënshkroi me shefin e diplomacisë ruse, Sergej Lavrov, Selakoviç u përgjigj se vetëm ata që nuk e kanë lexuar e kritikojnë marrëveshjen dhe se ajo shërben vetëm si justifikim i mjaftueshëm për një sulm mbi vendin tonë.

“Ajo marrëveshje është nënshkruar që në vitin 1996 dhe është çështje teknike, nuk ka asnjë konotacion të politikës së sigurisë. Bëhet fjalë për marrëdhënie dypalëshe dhe aktivitet shumëpalësh. Qeveria mund ta kishte refuzuar një plan të tillë, por nuk ka asgjë të diskutueshme në të dhe është kritikuar nga ata që as nuk e kanë parë”, tha Ministri i Jashtëm rus.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.