AKTUALITET

Polonia kërkon që legjenda e Pink Floyd, Roger Waters të shpallet persona non grata për komentet në Ukrainë

20:44 - 26.09.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Këshilltarët e Krakovit kërkojnë që bashkëthemeluesi i grupit legjendar muzikor, Pink Floyd Roger Waters të shpallet persona non grata në qytetin e tyre pas komenteve kritike të muzikantit për Ukrainën.
Waters është përfshirë prej kohësh në aktivizmin politik. Edhe në Poloni, ai shfaqi shfaqje të lehta në vitin 2018 që kritikuan partinë në pushtet Ligj dhe Drejtësi (PiS), me slogane si: “Rezistoni Kaczynskit në Poloni”.

Që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës, Waters ka kritikuar me zë të lartë mbështetjen perëndimore për Ukrainën, pasi ai beson se dërgimi i armëve atje do të çonte në një përshkallëzim të panevojshëm të konfliktit. Uaters u tha gjithashtu se i kishte dërguar një letër zonjës së parë të Ukrainës, Oleena Zelenska, në të cilën ai e përshkroi ndihmën perëndimore si një “gabim tragjik” dhe akuzoi SHBA-në se dëshiron ta mbajë luftën në Evropën Lindore sa më gjatë të jetë e mundur.

Për shkak të pikëpamjeve të tij për luftën në Ukrainë, të cilat janë të papëlqyeshme në Poloni, organizatorët vendosën të anulojnë koncertin e tij në Krakov në prill 2023. Një përfaqësues i Tauron Arena, ku do të zhvillohej ngjarja, tha se ishte menaxheri i Waters i cili kishte vendosur ta anulonte koncertin. Megjithatë, si menaxheri ashtu edhe muzikanti e mohuan këtë.

Në të njëjtën kohë, këshilltarët e qytetit të Krakovit kërkojnë gjithashtu që Waters të shpallet persona non grata në qytet dhe përfaqësuesit lokalë të partisë PiS kanë hartuar tashmë një rezolutë.

Kjo po kërkohet jo vetëm nga këshilltarët e pavarur si Łukasz Wantuch nga komiteti Friendly Krakov (Przyjazny Kraków), por edhe nga përfaqësuesit lokalë të partisë PiS, të cilët kanë përgatitur tashmë një projekt-rezolutë.

“Duke pasur parasysh sulmin kriminal të Rusisë në Ukrainë, si dhe krimet e mëtejshme të luftës të kryera nga ushtarët rusë që dalin në dritë, ne shprehim indinjatën tonë ndaj tezave dhe deklaratave të bëra nga z. Roger Waters dhe lidhur me pushtimin rus të Ukrainës”, shkruan ai.

Këshilltarët kanë këshilluar se do të konsiderojnë këdo që mbështet publikisht regjimin e Kremlinit si persona non grata në Krakov. Këshilli i qytetit të Krakovit do të shqyrtojë projekt-rezolutën e propozuar gjatë një takimi të mërkurën (28 shtator).


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.