AKTUALITET

Orbán: Hungaria do të miratojë ofertat e Suedisë dhe Finlandës në NATO vitin e ardhshëm

22:59 - 24.11.22 E.D
GSH APP Get it on Google Play

Hungaria do të ratifikojë ofertat e Finlandës dhe Suedisë për anëtarësim në NATO në fillim të vitit të ardhshëm, njoftoi të enjten kryeministri hungarez Viktor Orbán në një takim të grupit V4 në Sllovaki.
“Kur bëhet fjalë për NATO-n, qeveria ka marrë vendimin dhe ne kemi informuar Suedinë dhe Finlandën se Hungaria mbështet anëtarësimin e këtyre dy vendeve në NATO”, tha Orbán.

Ndërsa anëtarët e tjerë të NATO-s mirëpritën me shpejtësi kërkesën e Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar me aleancën e mbrojtjes transatlantike pasi Rusia pushtoi Ukrainën, Hungaria dhe Turqia ende nuk e kanë ratifikuar pranimin e tyre.

Kryeministrja finlandeze Sanna Marin i tha POLITICO-s më herët se ajo nuk pret që Hungaria dhe Turqia të bllokojnë zgjerimin e NATO-s, por paralajmëroi për rreziqet e shtyrjes së anëtarësimit. Shefi i shtabit të Orbanit sinjalizoi në tetor se Budapesti planifikoi të ndezë dritën jeshile për zgjerimin e aleancës më së voni deri në mes të dhjetorit.

Zvarritja e planeve të zgjerimit të NATO-s nga Hungaria irritoi vendet e tjera anëtare të V4 – Poloninë, Republikën Çeke dhe Sllovakinë – të cilët janë ndër mbështetësit më të fortë të Ukrainës në Evropë.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.