AKTUALITET

Më shumë se 15 mijë njerëz janë të zhdukur në Ukrainë që nga fillimi i luftës

23:50 - 24.11.22 E.D
GSH APP Get it on Google Play

Një zyrtar i Komitetit Ndërkombëtar për Personat e Zhdukur (ICMP) raportoi se më shumë se 15,000 njerëz janë të zhdukur në Ukrainë që nga fillimi i luftës më 24 shkurt.
Drejtori i programit për Evropën, Mattheë Holliday, tha se ishte e paqartë se sa nga njerëzit e zhvendosur me forcë mbahen në Rusi dhe janë gjallë, ose nëse ata vdiqën dhe u varrosën në varre të improvizuara.

Procesi i gjetjes së të zhdukurve do të zgjasë me vite, edhe pas përfundimit të luftimeve, tha Holliday në një intervistë për Reuters. Shifra prej 15,000 është një “vlerësim i rezervuar” duke pasur parasysh se vetëm në Mariupol, për shembull, autoritetet besojnë se të paktën 25,000 njerëz u vranë ose u zhdukën.

“Numrat janë të mëdhenj dhe sfidat me të cilat përballet Ukraina janë të mëdha”, shtoi ai.

Holliday i bëri komentet pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i bëri thirrje Kombeve të Bashkuara të ndëshkojnë Rusinë për goditjet në infrastrukturën energjetike që zhytën shumë qytete të Ukrainës në errësirë ​​dhe të ftohtë.

Në Kiev, ai ka filluar mbledhjen e mostrave të ADN-së dhe beson se ky proces do të ndihmojë gjithashtu prokurorët në hetimet e tyre për krimet e luftës.

“Çelësi tani është vendosja e të gjitha masave të duhura për të siguruar që të identifikohen sa më shumë njerëz. Shumica e të zhdukurve, të vdekurve, janë viktima të krimeve të luftës dhe autorët duhet të mbahen përgjegjës”, tha Holliday.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.