BOTA

“Do të durojmë”/ Flet Zonja e Parë e Ukrainës: Pa fitore, nuk mund të ketë paqe. Jetët tona kanë ndryshuar!

08:50 - 25.11.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Zonja e parë ukrainase Olena Zelenska në një intervistë për BBC tha se Ukraina do të durojë këtë dimër që po vjen, pavarësisht të ftohtit dhe ndërprerjeve të shkaktuara nga raketat ruse, dhe do të vazhdojë të luftojë atë që ajo e përshkruan si një luftë të pikëpamjeve botërore, sepse “pa fitore nuk mund të ketë paqe”.
Populli ukrainas ka fituar lëvdata për qëndrimin e tij kundër sulmit të ashpër të Rusisë. Por kjo është një tjetër provë e dhimbshme e qëndrueshmërisë.

“Ne jemi gati ta durojmë këtë,” pohon Olena zelenska.

“Ne kemi pasur kaq shumë sfida të tmerrshme, kemi parë kaq shumë viktima, aq shumë shkatërrime, saqë ndërprerjet e energjisë elektrike nuk janë gjëja më e keqe që na ndodh.”

Ajo citon një sondazh të fundit ku 90% e ukrainasve thanë se ishin gati të jetonin me mungesa të energjisë elektrike për dy deri në tre vjet nëse mund të shihnin perspektivën e anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Duket si një rrugë tmerrësisht e gjatë, e ftohtë dhe ajo e di këtë.

“E dini, është e lehtë të vraposh në një maratonë kur e di se sa kilometra ka”, thotë ajo.

Në këtë rast, megjithatë, ukrainasit nuk e dinë distancën që duhet të vrapojnë.

“Ndonjëherë mund të jetë shumë e vështirë,” thotë ajo.

“Por ka disa emocione të reja që na ndihmojnë të mbahemi.”

Të gjithë ukrainasit do të bëhen më të fortë për shkak të kësaj lufte, parashikon stoikisht zonja e parë e Ukrainës.

“Unë jetoj e ndarë me fëmijët e mi dhe burri im jeton në punë”, shpjegon ajo. “Mbi të gjitha, na mungojnë gjërat e thjeshta, të ulemi, të mos shikojmë kohën, për aq kohë sa duam”.

Jeta e çdo ukrainasi ka ndryshuar,  nga inxhinierët te balerinat që tani luftojnë në vijat e frontit, te rreth tetë milionë, kryesisht gra dhe fëmijë, të detyruar të ikin për një jetë të re përtej kufirit.

Jetët e presidentit dhe zonjës së parë janë ndërthurur prej kohësh. Të dashur të shkollës së mesme, ata vazhduan të punonin së bashku në një trupë humori dhe një studio televizive, ai një aktor komik dhe ajo në prapaskenë, një skenariste.

Kur ai kandidoi për president tre vjet më parë, ajo e bëri të qartë se kjo nuk ishte një jetë që ajo dëshironte. Por kjo luftë e ka vënë atë në qendër të vëmendjes, në një skenë globale.

Pasi raketat ruse filluan të fishkëllenin drejt Kievit në orët e para të 24 shkurtit, Olena Zelenska kaloi muaj të tërë duke u fshehur në vende sekrete me fëmijët e saj. Ajo u shfaq në 8 maj, Ditën e Nënës, dhe në shumë vende të tjera, kur iu bashkua Zonjës së Parë të SHBA Jill Biden në një strehë për të zhvendosurit në qytetin relativisht të sigurt të Ukrainës perëndimore të Lviv.

Tani ajo vazhdon të shfaqet në fjalime ose herë pas here personalisht, me flokët e saj të stiluara me zgjuarsi dhe këmisha apo xhaketa klasike, me një buzëqeshje të turpshme që ua lë vendin fjalimeve të formuluara të forta që vijnë nga “një nënë, një vajzë, e para zonjë”.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.