AKTUALITET

Kryeministri grek bën postimin prekës për motrën e tij, e cila ka kancer në gji: Tani fillon një aventurë e madhe, Katerina bëri kimioterapinë e parë pardje

08:58 - 26.11.22 E.D
GSH APP Get it on Google Play

Me postimin e tij në Facebook, Kyriakos Mitsotakis bëri të ditur aventurën që po përjeton së fundmi motra e tij, Katerina, e cila u diagnostikua me kancer në gji.
Kryeministri përmendi se nëna e tij Grigoris Dimitriadis e zbuloi herët tumorin dhe tashmë ka filluar kimioterapinë. Z. Mitsotakis me këtë rast theksoi se “në vendin tonë ofrohet kujdes i shkëlqyer kundër kancerit” dhe ftoi të gjitha gratë e moshës 50 deri në 69 vjeç që të përfitojnë nga mamografia falas, përmes programit “Fofi Gennimata”.

Postimi i Kyriakos Mitsotakis

“Sot ndaj me ju një problem timin familjar sepse vjen për të kapërcyer një moment të vështirë njerëzor me një politikë publike. Fatkeqësisht, para disa ditësh motra ime Katerina u diagnostikua me kancer në gji. Megjithatë, për fat të mirë, tumori u zbulua herët, në mamografinë e saj parandaluese.

Tani fillon një aventurë e madhe. Katerina bëri kimioterapinë e parë pardje. Lajmin e pakëndshëm e ka përballuar me qetësinë dhe optimizmin e saj karakteristik.

Dhe ajo ka të gjitha arsyet për të qenë optimiste sepse e zbuloi sëmundjen malinje në një fazë të hershme. Shkenca ka bërë përparime të mëdha në trajtimin e kancerit të gjirit dhe në vendin tonë ofrohet kujdes i shkëlqyer ndaj kancerit. Veç kësaj, është vërtetuar nga dhjetëra mijëra gra greke që dolën fitimtare nga kjo betejë.

E di që çdo kontroll shëndetësor na shkakton frikë ose hezitim. Por ai është i nevojshëm. Në fakt, për të gjitha femrat nga 50 deri në 69 vjeç, shteti ofron mamografi falas, përmes programit “Fofi Gennimata”. Përfitoni prej tij!

Në muajt e fundit ne kemi zbuluar tashmë më shumë se 3000 raste të kancerit të gjirit në një fazë të hershme, me një prognozë shumë të mirë trajtimi. Njëra prej tyre është Katerina…”


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.