LAJMI I FUNDIT

FOTO/ Ja kush janë 5 rastësitë e çuditshme që teoricienët nuk iu japin dot shpjegim

13:36 - 28.11.22 K.K
GSH APP Get it on Google Play

Ka gjëra kaq të çuditshme, saqë e kemi vërtet të vështirë t’i besojmë, edhe pse jemi përballë provave. Ne besojmë se këto dukuri janë më tipike për filmat fantastikë ose fantastiko-shkencor. Në këtë rast të veçantë, ne kemi përpiluar një sërë “rastësish” sugjeruese që kanë ndodhur gjatë historisë së fundit dhe që mund të habisin këdo.
Një ngjashmëri e habitshme

Shoferi i famshëm Enzo Anselmo Ferrari, themeluesi i ekipit të garave Scuderia Ferrari Grand Prix dhe më vonë i markës Ferrari, vdiq më 14 gusht 1988, pasi ia kishte kushtuar të gjithë jetën e tij automobilave.
Dy muaj më vonë, më 15 tetor, Mesut Özil lindi në Gjermani. Ai është një mesfushor futbolli dhe mund të kalojë si binjaku identik i Ferrarit. Ngjashmëria është e jashtëzakonshme dhe për më tepër, koincidenca e datave është shumë e habitshme.

 

 Historia e Titanikut e shkruar në një roman

Mbytja e Titanikut ishte një ngjarje historike që tronditi njerëzimin. Ishte e pamundur të parashikohej apo edhe të imagjinohej, pasi ishte reklamuar si e pafund.

Megjithatë, disa vite më parë, në 1898, shkrimtari Morgan Robertson botoi një roman të quajtur ‘Kotësi’. Ai rrëfente mbytjen e anijes që ndodhi pas fundosjes së një anijeje oqeanike të quajtur “Titan”, e cila u përplas me një ajsberg. Ngjashmëritë ishin të habitshme.

 Fati i një stjuardese

Disa njerëz janë me fat në mënyrat më misterioze. Infermierja e re Violet Jessop filloi të punonte si stjuardesë në Olimpiadën kur ajo u përplas me një anije tjetër. Fatmirësisht, në atë moment nuk pati viktima dhe pavarësisht dëmeve, anija mundi të kthehej në port pa u fundosur.

Por një vit më vonë, Jessop u transferua në Titanikun, i cili goditi një ajsberg në vitin 1912. Ajo mbijetoi duke hipur në varkën e shpëtimit 16 dhe iu kërkua të kujdesej për një fëmijë. Por jeta e vuri në një provë tjetër kur hipi në Britannic dhe pati një shpërthim të papritur dhe ajo mbijetoi përsëri. Në fakt, ajo vdiq në moshën 83-vjeçare nga sëmundjet e zemrës.

Ditëlindja e Mark Twain

Çdo 76 vjet, kometa e Halley kalon pranë Tokës dhe mund të shihet në qiell. Në vitin 1835, një nga vitet në të cilat ndodhi ky fenomen, lindi Mark Twain. Për më tepër, shkrimtari parashikoi se vdekja e tij do të ndodhte në të njëjtin vit kur kometa kalonte përsëri.

“I Plotfuqishmi ka thënë, pa dyshim, ‘Tani këtu janë këta dy fanatikë të papërgjegjshëm; kanë hyrë bashkë, duhet të dalin bashkë”, tha ai. Çuditërisht, ai nuk gaboi, ai vdiq një ditë pasi kometa arriti pikën e saj më të afërt me Tokën.

Stephen Hawking dhe numrat

Ne e dimë se koha është relative dhe se rastësitë ekzistojnë, dhe vdekja e Stephen Hawking vjen për ta vërtetuar këtë. Ndodhi më 14 mars, e cila është një  ditë shumë domethënëse sepse përkon me ditëlindjen e 139-të të Ajnshtajnit dhe ditën në të cilën festohet Pi.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.