BOTA

FOTO+VIDEO/ Për herë të parë në gati 40 vjet, shpërthen vullkani më i madh aktiv në botë!

10:01 - 29.11.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Vullkani më i madh aktiv në botë, Mauna Loa në Hawaii, po shpërthen për herë të parë në gati 40 vjet. Megjithëse llava po rrjedh nga njëra anë e vullkanit, shpërthimi në Parkun Kombëtar të Vullkaneve të Hawait nuk po kërcënon komunitetet, tha Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së mesditën e së hënës.
“Të gjitha indikacionet janë se shpërthimi do të mbetet në zonën e çarjes verilindore”, tha agjencia në një këshillë, duke iu referuar një zone ku një vullkan po çahet, duke lejuar rrjedhjen e lavës. Gazi vullkanik dhe ndoshta hiri i imët dhe Flokët e Pele (fijet e qelqit të llavës) mund të barten në drejtim të erës.

Një “gjurmë deri në më pak se një çerek inç” e reshjeve të hirit mund të grumbullohet në pjesë të ishullit, tha Shërbimi Kombëtar i Motit në Honolulu.

“Pasagjerët me fluturime për në Aeroportin Ndërkombëtar Hilo (ITO) ose Aeroportin Ndërkombëtar Ellison Onizuka Kona në Keahole (KOA) duhet të kontrollojnë linjën e tyre ajrore përpara se të nisen për në aeroport për shkak të aktivitetit vullkanik në Mauna Loa”, sipas një këshillimi nga Departamenti i Transportit Shtetëror.

Southwest Airlines nuk po operon nga Hilo International të hënën për shkak të shpërthimit, njoftoi linja ajrore. Janë anuluar pesë fluturime për dhe nga Honolulu, tha Southwest.

Administrata Federale e Aviacionit të SHBA-së “po monitoron nga afër shpërthimin vullkanik dhe do të lëshojë këshilla për trafikun ajror sapo të përcaktohet madhësia e resë së hirit”, thuhet në një deklaratë.

Raportet e llavës që vërshon në pjesën jugperëndimore të kalderës ose kraterit të vullkanit, kanë ardhur në Observatorin e Vullkanit të Havait, ka thënë Agjencia e Menaxhimit të Emergjencave të Hawait të hënën në mëngjes.

Nuk ka asnjë tregues të një kërcënimi për komunitetet e afërta dhe nuk janë lëshuar urdhra evakuimi, tha agjencia në Twitter. Si masë paraprake, dy strehimore janë hapur, edhe pse “afërsisht gjysma” e shpërthimeve të regjistruara të Mauna Loa mbetën në zonën e majës pa kërcënuar zonat e populluara, sipas një tjetër agjencie në Twitter.

Reshjet e hirit mund të dëmtojnë automjetet dhe ndërtesat, të ndotin furnizimin me ujë, të prishin sistemet e ujërave të zeza dhe elektrike dhe të dëmtojnë ose vrasin bimësinë, thotë shërbimi i motit, ndërsa hiri gërryes vullkanik mund të irritojë sytë dhe mushkëritë.

“Njerëzit me sëmundje të frymëmarrjes duhet të qëndrojnë brenda për të shmangur thithjen e grimcave të hirit dhe kushdo jashtë duhet të mbulojë gojën dhe hundën me një maskë ose leckë”, paralajmëroi zyra e Honolulusë. “Dëmtim i mundshëm për të mbjellat dhe kafshët. Dëmtime të vogla të pajisjeve dhe infrastrukturës. Dukshmëri e reduktuar. Pastrimi i gjerë mund të jetë i nevojshëm.”

Observatori tha më herët se rrjedhat e llavës nuk kërcënojnë komunitetet në zbritje.

Me rreth 4,000 milje katrore, Hawaii, ose Big Island, është më i madhi për nga madhësia e zinxhirit Havai, por ka një popullsi prej pak më shumë se 200,000 njerëz, sipas Byrosë së Regjistrimit të SHBA, ose më pak se 50 njerëz për milje katror. Shumica e popullsisë është në qytete dhe komunitete përreth bregdetit.

“Bazuar në ngjarjet e kaluara, fazat e hershme të një shpërthimi të Mauna Loa mund të jenë shumë dinamike dhe vendndodhja dhe përparimi i rrjedhave të llavës mund të ndryshojnë me shpejtësi,” tha observatori, duke shtuar, “Nëse shpërthimi mbetet në Moku’āweoweo, rrjedhat e llavës ka shumë të ngjarë të kufizohet brenda mureve të kalderës.

Ngjyrat e kuqe nga shpërthimi ndriçuan qiellin para agimit të së hënës, sipas pamjeve të kapura në Gjirin e Kailua & Pier nga Matthew Liano, një banor i Kailua-Kona, përgjatë bregut perëndimor të Big Island.

“Shkëlqimi është si asgjë që kam parë këtu duke jetuar në Kona për pjesën më të madhe të jetës sime”, tha Liano për CNN.

Shpërthimi filloi në Moku’āweoweo, kaldera e majës së Mauna Loa, të dielën rreth orës 23:30. HST (4:30 e mëngjesit ET të hënën), sipas observatorit.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.