BOTA

Ndizen tensionet/ Kina akuzon SHBA-të për shkelje sovraniteti: Hyri ilegalisht në ujërat tona!

09:43 - 29.11.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Forcat e armatosura të Kinës thanë të martën se një kryqëzor me raketa të drejtuara të marinës amerikane “hyri ilegalisht” në ujërat pranë ishujve Spratly në Detin e Kinës Jugore, duke shtuar se ata monitoruan kursin e tij dhe më pas e shtynë atë.
“Veprimet e forcave të armatosura amerikane janë një shkelje serioze e sovranitetit dhe sigurisë kombëtare të Kinës”, tha Tian Junli, një zëdhënës i komandës së teatrit jugor të Ushtrisë Çlirimtare Popullore.

Anija në fjalë, kryqëzori me raketa të drejtuara USS Chancellorsville, kohët e fundit kishte kaluar nëpër ngushticën e Tajvanit.

Tian tha se lëvizjet e kryqëzorit amerikan treguan se “Shtetet e Bashkuara janë një konsull i rrezikut të sigurisë në Detin e Kinës Jugore dhe është një tjetër provë e hekurt e hegjemonisë së saj detare dhe militarizimit të Detit të Kinës Jugore.”

Nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm nga ushtria amerikane.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.