AKTUALITET

Joe Biden i ‘përgjigjet’ për Kanye West: ‘Holokausti ndodhi, Hitleri ishte demon’

19:51 - 02.12.22 E.D
GSH APP Get it on Google Play

Joe Biden, me postimin e tij në rrjetet sociale, nxitoi të dënojë antisemitizmin pas deklaratave të reperit Kanye West. Ai mund të mos e ketë vënë emrin, por ai e “tregoi” atë si West, pasi lavdëroi Adolf Hitlerin, më pas vazhdoi duke thënë se regjimi nazist, në fakt, ishte i mirë për botën.
“Do të doja të sqaroja disa gjëra. Holokausti ndodhi. Hitleri ishte një figurë demonike. Dhe në vend që t’i japin një platformë, liderët tanë politikë duhet të thërrasin dhe të refuzojnë antisemitizmin kudo që ai fshihet. Heshtja është bashkëpunim”, theksoi Joe Biden.

Kujtojmë se kantautori, producenti dhe reperi afrikano-amerikan ka lavdëruar vazhdimisht diktatorin nazist Adolf Hitler, për të cilin tha se bëri “gjëra të mira”, duke u kënaqur edhe një herë në shaka antisemitike të enjten, duke u shfaqur në një emision televiziv të ekstremit të djathtë.

Reperi i suksesshëm, darka e fundit e të cilit me ish-presidentin Donald Trump dhe supremacistin e bardhë Nick Fuentes shkaktoi një bujë, la pak dyshime për pikëpamjet e tij politike, vëren një raport i New York Daily News që raportoi Agjencia Gjermane.

“Unë shoh gjëra të mira tek Hitleri. Unë nuk do të ulem dhe të dëgjoj kur hebrenjtë më thonë ‘nuk mund të thuash me zë të lartë se ky njeri bëri gjëra të mira’. Unë kam mbaruar me këtë. Më pëlqen Hitleri”, i tha West prezantuesit të Infowars.

Ai ripohoi gjithashtu teorinë se ai dëshiron që “hebrenjtë” të “kontrollojnë” median, lajmet dhe kulturën, veçanërisht muzikën. “Mediat hebraike”, tha ai, “na kanë bërë të mendojmë se nazistët dhe Hitleri nuk i kanë ofruar asgjë të mirë botës”.

Duke imituar Benjamin Netanyahun, West tha se “ne duhet të kontrollojmë librat e historisë, duhet të kontrollojmë bankat, duhet të vrasim njerëz”.

Jones, duke buzëqeshur, e pa të arsyeshme të shtonte disa komente të tijat antisemite: ndërsa “shumica e hebrenjve janë njerëz të mrekullueshëm”, tha ndër të tjera, “Unë jam dakord që ekziston një mafie hebreje”.

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.